Ustalenie macierzyństwa na czym to polega?
 

Ustalenie macierzyństwa na czym to polega?

ustalenie macierzyństwa
Chociaż wydawać by się mogło, że macierzyństwo jest zawsze pewne, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest test genetyczny, który potwierdzi pokrewieństwo pomiędzy matką a dzieckiem. Wtedy z pomocą przychodzą nam badania DNA.
.

Kiedy badamy macierzyństwo?

  • W sytuacji, gdy adoptowane dziecko i matka biologiczna spotykają się po latach i chcą potwierdzić łączące ich więzy krwi
  • W sytuacji, gdy matka poddała się zabiegowi in vitro i chce mieć pewność, że został jej wszczepiony właściwy zarodek
  • W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie podmiany dziecka na oddziale szpitalnym

Jak wygląda badanie

Z technicznego punktu widzenia test na ojcostwo i macierzyństwo niczym się nie różnią. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka  tym razem jednak od dziecka oraz domniemanej matki. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne. Z powodzeniem taki wymaz pobiera się już od kilkudniowych niemowlaków. Do pobrania wymazu służy specjalny zestaw testowy. Laboratorium wysyła go pocztą na wskazany adres lub też można go nabyć w aptekach. Znajdują się w nim m.in. sterylne wymazówki oraz formularz zlecenia badania. Po pobraniu próbek odsyła się je w zaadresowanej kopercie zwrotnej.
.

Gdy nie można pobrać wymazów…

Zdarza się, że nie można pobrać standardowych próbek w postaci wymazów z policzka. W tej sytuacji do badania można wykorzystać próbki niestandardowe tj. patyczki higieniczne do czyszczenia uszu, guma do żucia, szczoteczka do zębów lub chusteczka z wydzieliną z nosa. Należy jednak pamiętać, że są to materiały niestandardowe i z natury niesterylne. W związku z tym powinno się je wykorzystywać dopiero wówczas, gdy nie można pobrać wymazów z policzka.
.

Skuteczność i pewność wyniku

Badanie macierzyństwa wykonywane jest metodą genetyczną. W związku z tym uzyskany wynik odznacza się bardzo dużą pewnością – powyżej 99.9% przy potwierdzeniu macierzyństwa oraz 100% przy jego wykluczeniu. Jest to więc czułość analogiczna do nowoczesnych testów na ojcostwo.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA