Test na ojcostwo po in vitro? Upewnij się, że to Twoje dziecko
 

Test na ojcostwo po in vitro?

test na ojcostwo po in vitro, testy na ojcostwo po in vitro

Mimo stosowania konkretnych procedur w czasie wykonywania zabiegu in vitro, istnieją przypadki podmiany nasienia lub komórki jajowej. To niezwykle rzadkie sytuacje, ale doszło do nich również w Polsce. Chcąc mieć całkowitą pewność, można wykonać test na ojcostwo i macierzyństwo – jeszcze w ciąży albo po narodzinach dziecka.

Pomyłki i podmiany w czasie in vitro – takie sytuacje się zdarzają

W 2015 roku w jednym z polskich szpitali okazało się, że po zabiegu zapłodnienia in vitro kobieta urodziła nieswoje dziecko. Personel się pomylił, łącząc plemnik jej męża i komórkę jajową innej pacjentki. Pomyłka wyszła na jaw po teście genetycznym – wykonywanym przez rodziców dlatego, że dziecko miało wady. Znane są także przypadki celowej podmiany nasienia. Do takiej sytuacji doszło m.in. w dwóch klinikach niepłodności. W jednej nasienie pacjentów na swoje podmieniał recepcjonista, w drugiej – lekarz. Tego typu sytuacje mają miejsce stosunkowo rzadko, jednak uzyskanie spokoju umożliwia wykonanie testu DNA na pokrewieństwo. Taki test da jednoznaczną odpowiedź co do ojcostwa i macierzyństwa.

Test na ojcostwo po in vitro – jeszcze w czasie ciąży

By jak najszybciej uzyskać pewność co do ojcostwa po procedurze in vitro, badanie wykonać można jeszcze w ciąży. Jest to możliwe, ponieważ DNA dziecka nie zmieni się przez całe jego życie. Próbka materiału genetycznego może być pobrana z krwi matki (wyizolowana z niej) lub z fragmentów kosmówki albo płynu owodniowego. Wynik takiego testu jest równie pewny jak wykonanego po narodzinach dziecka.

Test na ojcostwo po in vitro – po narodzinach dziecka

Test DNA na ojcostwo po in vitro może być wykonany również po narodzinach. Istnieje możliwość zrealizowania go już w drugiej dobie życia dziecka. Warto zdawać sobie sprawę, że badanie DNA to zawsze pewny i wiarygodny rezultat, a wykonane raz w życiu pozwala uzyskać spokój. Test DNA na ojcostwo po in vitro daje pewność co do ojcostwa i macierzyństwa.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA