test na ojcostwo cena - testynaojcostwo.pl - test DNA
 

Test na ojcostwo cena

test na ojcostwo cena ile wynosi

Cena testu na ojcostwo wynosi od ok. 600 do ok. 2500 złotych (po narodzinach dziecka) i od ok. 2000 do ok. 7000 złotych (w ciąży). Różni się ona w zależności od rodzaju testu (prywatny, w ciąży czy do celów sądowych), liczby uczestników badania, pobieranego materiału DNA czy czasu oczekiwania na wynik. Na cenę wpływa przedstawienie profili genetycznych na wyniku, liczba badanych markerów DNA i certyfikaty laboratorium.

Test na ojcostwo – cena testu do celów prywatnych

Cena prywatnego testu na ojcostwo wynosi 600-2500 złotych. Różnice wynikają ze sposobu i miejsca pobierania próbek materiału DNA oraz ich rodzaju, jak również liczby uczestników, którzy biorą udział w badaniu. Próbki do testu pobrać można samemu w domu albo w pobliskiej placówce. Do prywatnego testu DNA wykorzystuje się wymazy z wewnętrznej strony policzka lub mikroślady, czyli np. używany smoczek czy włosy z cebulkami.

Cena różni się też w zależności od liczby badanych markerów. Warto wiedzieć, że analiza 34 markerów DNA gwarantuje pewność wyniku nawet wtedy, gdy bada się wyłącznie dziecko i mężczyznę i nawet gdy analiza 24 markerów nie wystarczy.

Uzyskany wynik wyklucza wówczas ojcostwo w 100% lub potwierdza je z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Jest to wynik pewny zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Cena badania różni się też ze względu na czas jego realizacji. Droższe mogą być testy ekspresowe, których wynik znany jest już w 24-48 godzin. Oferta może zawierać również np. porady ekspertów czy wynik w obcym języku.

Test na ojcostwo – cena testu do celów sądowych

Test na ojcostwo do celów sądowych zawsze przebiega z zachowaniem konkretnej procedury (m.in. w momencie pobierania materiału DNA), więc ceny tego typu badania wynoszą 1400-1800 złotych. Oprócz zachowania procedury, do wyniku konieczne jest dołączenie ekspertyzy. Różnice w cenie nie są duże i zależą w dużej mierze od czasu czekania na wynik czy usług dodatkowych (takich jak np. porada prawna), jednak test do celów sądowych nie będzie zrealizowany za kilkaset złotych.

Test na ojcostwo – cena testu w ciąży

Przeprowadzając sądowe ustalenie ojcostwa, można wybrać jeden z dwóch sposobów pobierania próbek DNA od dziecka. Pierwszy to pobranie DNA w czasie badań w ciąży – fragmentu kosmówki albo płynu owodniowego. Koszt takiego testu wynosi ok. 2000-2500 złotych. Realizując taki test można jednocześnie wykonać badanie pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych (np. zespołu Downa). Drugim sposobem pobierania materiału dziecka jest pobranie krwi matki i wyizolowanie z niej DNA dziecka. Cena tego badania to ok. 7000 złotych. Warto dodać, że jest to jedyne pewne badanie ojcostwa dostępne tak wcześnie, bo już po 8 tygodniu ciąży.

Pamiętaj, że badanie DNA ojcostwa, wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA