Test na ojcostwo bez udziału matki - badanie dla dziecka i ojca
 

Test na ojcostwo bez udziału matki

test na ojcostwo bez udziału matki

Obecnie można ustalić ojcostwo badając tylko dwie osoby – dziecko i ojca. Możliwe jest to dzięki doskonaleniu metod analizy DNA, m.in. zwiększonej liczbie badanych markerów. Wynik testu bez matki pozwala jednoznacznie i pewnie ustalić ojcostwo.

Testy na ojcostwo bez próbki od matki – tak, ale tylko prywatne

Mężczyźni, którzy nie mogą pobrać próbek DNA od matki dziecka bardzo często zastanawiają się, czy w ich przypadku ustalenie ojcostwa będzie w ogóle możliwe. Tak! Prywatny test na ojcostwo pozwala jednoznacznie ustalić pokrewieństwo już na podstawie analizy próbek DNA pobranych od dwóch osób. Potencjalny ojciec chcący zlecić taki test może zatem pobrać materiał tylko od siebie i od dziecka. Już po kilku dniach otrzyma wynik, który jednoznacznie potwierdzi bądź wykluczy jego ojcostwo.

Test na ojcostwo bez udziału matki

REKLAMA

Prywatny test na ojcostwo, w odróżnieniu od testu sądowego ma charakter nieformalny. Oznacza to, że pobraniem próbek mężczyzna może zająć się sam. Wystarczy, że zakupi przeznaczony do tego celu zestaw wymazówek. Nie musi też podawać swoich i dziecka danych osobowych, co zapewnia mu całkowitą dyskrecję. A w jakich sytuacjach próbka od matki jest niezbędna do wykonania testu?

Ma to zazwyczaj miejsce, kiedy badanych jest dwóch potencjalnych ojców, którzy są jednocześnie braćmi. Przy tak bliskim pokrewieństwie jednoznaczne wskazanie biologicznego ojca może okazać się trudne, gdyż materiał genetyczny obu mężczyzn będzie do siebie zbyt podobny. Do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii ojcostwa dochodzi dopiero po analizie próbek matki.

Polecamy również: Test na ojcostwo… prostszy niż myślisz!

Test na ojcostwo bez udziału matki a badanie sądowe

Przed takim dylematem stoją m.in. mężczyźni, których partnerki już nie żyją albo wyjechały i nie wiadomo gdzie obecnie przebywają.
W powyższych przypadkach sąd nie będzie oczywiście wymagał uczestnictwa matki w badaniu. W takim razie do czego właściwie matka dziecka jest potrzebna?

Zanim sąd wyda jakiekolwiek postanowienie w sprawie musi mieć jeszcze pewność, że dziecko rzeczywiście pochodzi od konkretnej kobiety i nie zostało np. podmienione w szpitalu. Dlatego w badaniach o charakterze sądowym wraz z ojcostwem ustalane jest również macierzyństwo, stąd właśnie konieczność pobrania próbek od matki.

Warto przeczytać: Prywatny czy sądowy test na ojcostwo? Na który się zdecydować?

Pewnemu ojcu łatwiej opiekować się dzieckiem

Mężczyźni bardzo często decydują się na test ojcostwa, bo chcą zwyczajnie udowodnić sobie i swoim parterkom, że to oni są biologicznymi ojcami dzieci, które wychowują. I choć może się to wydawać nieprawdopodobne, wielu panów robi test na ojcostwo w dobrej wierze. Mowa tu przede wszystkim o mężczyznach, którzy chcieliby bardziej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem, ale potrzebują najpierw upewnić się czy są z nim spokrewnieni. Czasem do wykonania testu namawiają też sami rodzice, nie do końca wierzący w wierność swojej synowej. Potrzebują więc dowodu, który pomógłby im pozbyć się wszelkich wątpliwości. Tym dowodem jest zawsze wiarygodny wynik testu na ojcostwo.

Przeczytaj koniecznie: Czy test na ojcostwo musi oznaczać koniec związku?

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com


Zobacz też:

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA