Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca - jak zrobić test na ojcostwo po śmierci - testynaojcostwo.pl
 

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Test na ojcostwo można przeprowadzić bez ojca, np. po jego śmierci. Jest on wówczas tak samo wiarygodny, jak ten wykonany jeszcze za życia domniemanego ojca. Współczesna genetyka dysponuje 3 metodami, które pozwalają pewnie ustalić ojcostwo w przypadku, gdy mężczyzna już nie żyje.

Analiza mikrośladów

Test na ojcostwo po śmierci wykonany tą metodą polega na zdaniu przedmiotów należących do zmarłego, na których mogły się zachować śladowe ilości jego materiału biologicznego. Z udostępnionych przez rodzinę nieżyjącego mężczyzny rzeczy osobistych – np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, włosów, bielizny, niedopałka papierosa, zużytej chusteczki higienicznej, patyczka z woskowiną uszną, gumy do żucia, szklanki oraz wielu innych – laboratorium izoluje DNA. Następnie na jego podstawie tworzy unikalny profil genetyczny potencjalnego ojca i wreszcie porównuje go z profilem dziecka. Jeśli profile DNA badanych są zbieżne, oznacza to, że łączy je biologiczne pokrewieństwo, a ojcostwo zostaje potwierdzone.

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

REKLAMA

Polecamy: Testy ojcostwa – zdziwisz się z jakich próbek możesz je wykonać!

Analiza chromosomu Y

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca za pomocą tej metody sprawdza się wtedy, gdy dziecko jest chłopcem, a wśród krewnych zmarłego, do których mamy dostęp są osoby płci męskiej, np. syn, ojciec, brat albo dziadek. Chromosom Y występuje wyłącznie u mężczyzn, którzy dziedziczą go w niezmienionej formie przez wiele następujących po sobie pokoleń. Dzięki temu osiągalne staje ustalanie pokrewieństwa w prostej linii ojcowskiej. Mimo pewnych ograniczeń związanych z płcią uczestników badania prowadzonego tą metodą, jego skuteczność jest bardzo wysoka.

Analiza profilu genetycznego (analiza statystyczna)

Dzięki tej metodzie można przeprowadzić pewny test na ojcostwo bez ojca. Stosuje się go wtedy, gdy na świat przychodzi dziewczynka. W tym badaniu mogą brać udział dowolni krewni zmarłego, a więc zarówno kobiety, jak i mężczyźni, np. ciocia, wujek, brat, siostra, rodzice itp. Pierwszy etap analizy polega na ustaleniu profili genetycznych wszystkich uczestników testu. W drugim etapie otrzymane profile poddaje się obróbce statystycznej, która ma wyliczyć procentowe prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanymi osobami.

Przeczytaj koniecznie: Analiza statystyczna na wyniku testu ojcostwa – czy jest konieczna?

Śmierć bliskiej osoby często nas zaskakuje. Wypadek samochodowy, nagła choroba, to zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wiele kobiet staje wówczas przed problemem wątpliwego ojcostwa, którego nie zdążyły ustalić przed śmiercią partnera. Dzięki dostępności opisanych wyżej metod kobiety mogą jednak wykonać pewny test na ojcostwo, nawet bez udziału ojca.

 


Zobacz też:

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA