Prywatny test na ojcostwo - zyskaj pewność w dowolnym miejscu świata!
 

Prywatny test na ojcostwo

badania ojcostwa prywatne czy sądowe, badanie ojcostwa prywatne czy sądowe

Prywatny test na ojcostwo – co to takiego? To badanie genetyczne, które wykonuje się przede wszystkim dla własnej wiedzy, bez procedury sądowej. Takie badanie można wykonać na podstawie dowolnych próbek (np. używana maszynka do golenia), a co więcej – matka nie musi brać w nim udziału. Wynik testu prywatnego można również wykorzystać w sądzie, np. w sprawie o ustalenie ojcostwa.

Prywatny test na ojcostwo – na czym polega?

Próbki do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać w placówce albo samodzielnie w domu, zamawiając specjalny zestaw przez internet lub telefon. Takie zestawy do kupienia są też w wielu aptekach.

Dzięki temu prywatny test na ojcostwo można wykonać właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Po pobraniu próbek odsyła się je do laboratorium, gdzie mają miejsce analizy. Jeśli wybierzesz akredytowane i certyfikowane laboratorium, wynik jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo.

W takim badaniu wystarczy udział ojca i dziecka (jeśli analizowane są 24 markery DNA, a najlepiej 34 markery DNA – najszerszy zakres na rynku), a test można wykonać anonimowo, bez podawania danych osobowych uczestników.

Zobacz też: Test na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?

Prywatny test na ojcostwo – 3 proste kroki

Aby wykonać takie badanie wystarczy:

  1. Zamówić zestaw do pobierania materiału lub umówić się do placówki. Nawet jeśli chcesz pobrać próbki w domu, wybierz laboratorium, które posiada placówki stacjonarne – to pewność, że rzeczywiście istnieje.
  2. Pobrać próbki (w dowolnym miejscu na świecie lub w placówce), wypełnić dokumenty i odesłać do laboratorium (lub zostawić w placówce, gdzie pomogą ze wszystkim).
  3. Zapłacić za badanie i czekać na wynik, który jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo.

Próbki do prywatnego testu na ojcostwo mogą być dowolne

Maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, smoczek, niedopałek papierosa, plamy krwi… To tylko niektóre próbki, które możesz przekazać. Doświadczone laboratoria wykonają prywatny test na ojcostwo nawet na podstawie inhalatora, pestki z arbuza, nadgryzionego ciastka czy lizaka! Takie badanie na ojcostwo możesz wykonać też oczywiście na podstawie wymazów z policzka.

Rodzaj wykorzystanej próbki nie ma znaczenia, ponieważ nasze DNA wszędzie jest identyczne, a analizowane w badaniu fragmenty DNA są niezmienne.

Ciekawy artykuł: Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?

Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Tak! Najczęściej jest on dowodem wstępnym. Pozwala więc rozpocząć postępowanie w sądzie, np. w sprawach o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa. Jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i gdy sąd nie wymaga wykonania badania z procedurą sądową – wynik prywatnego testu na ojcostwo może być dowodem rozstrzygającym.

Jeśli nie masz więc możliwości wykonania badania do celów sądowych (np. dlatego, że matka nie może wziąć udziału w badaniu), test prywatny także przyda się w sądzie.


Zobacz poradnik na ten temat:

prywatny test na ojcostwo, prywatne testy na ojcostwo


Zobacz też:

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA