Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?
 

Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?

badanie ojcostwa cena, badania ojcostwa cena

Chcesz zrobić badanie ojcostwa? Cena jest teraz jednym z czynników, na które zwracasz uwagę. Można śmiało powiedzieć, że jednym z ważniejszych. Czy jednak 500 złotych wystarczy, by mieć jednoznaczny wynik? Badania na ojcostwo cena – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze testu i jakie elementy mają wpływ na jego koszt!

Badanie DNA na ojcostwo cena – czy rzeczywiście fnajniższa jest najlepsza?

Niestety zdarzają się laboratoria, które oferują badania w niskiej cenie, ale jednocześnie niezbyt dobrej jakości… Badanie DNA na ojcostwo cena – na czym mogą oszczędzać tanie placówki?

Doświadczenie, profesjonalizm i fachowość mają przecież swoją cenę… Udział w badaniach biegłości, międzynarodowych programach oraz zewnętrznych i wewnętrznych kontrolach jakości jest dla laboratorium kosztowny, jednak daje gwarancję, że wszystko jest realizowane, jak należy.

Niezwykle istotna jest także akredytacja PCA, zapewniająca najwyższą jakość każdej analizy. Co ważne, badania DNA na ojcostwo do celów sądowych mogą wykonywać tylko badania, które są akredytowane.

Często zdarza się, że laboratoria oferujące badania w bardzo niskiej cenie oszczędzają po prostu na tych wszystkich kontrolach. Sprawdź więc, czy laboratorium może pochwalić się certyfikatami i akredytacją PCA!

To może Cię zainteresować: Badania ojcostwa na podstawie mikrośladów? Zrobi je doświadczone laboratorium

Badanie ojcostwa cena — niska może być tylko ceną początkową…

Badanie ojcostwa cena – bardzo często zdarza się, że 500 złotych jest jedynie podstawowym kosztem testu… Za dodatkowe elementy (w droższych badaniach znajdujące się w cenie), np. rezultat w języku polskim, profile genetyczne na wyniku czy dodatkową próbkę trzeba więc po prostu zapłacić więcej. A przecież takie profile genetyczne na wyniku są gwarancją, że badanie w ogóle się odbyło!

Badania na ojcostwo cena – kuszą Cię tanie testy na ojcostwo?

Gdy robisz badania na ojcostwo cena jest ważna. Ale czy na pewno warto wybierać najtańszą opcję? Wyobraź sobie następujące sytuacje…

Nieupoważniona osoba dowiaduje się, że robisz badanie

Chcesz, żeby wszystko odbyło się dyskretnie, ale pewnie nawet nie zastanawiasz się nad tym, czy wykonane badanie zostawi jakieś „ślady”. Mogą to być np. płatność na koncie internetowym, SMS z informacją z laboratorium, przekazanie informacji każdej osobie, która tylko zadzwoni, brak hasła…

Testy DNA na ojcostwo cena – zwykle w laboratoriach, które nie dbają o dyskrecję, jest ona niska. Co jest ważne, by Twoje dane były bezpieczne?

Procedury bezpieczeństwa! Wybierz laboratorium, które kontaktuje się tylko zwrotnie z osobą, do której dane znajdują się na formularzu i gdzie ustalisz hasło bezpieczeństwa znane tylko przez Ciebie. Warto dopytać też o płatność na poczcie, żeby nie zostawiać danych na koncie.

Zobacz też: Test na ojcostwo – czy możemy liczyć na dyskrecję?

Uzyskujesz niepewny wynik

Taki, który potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem niższym niż 99,9999%. Warto zdawać sobie sprawę, że nie jest on zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, a więc uznaje się go za niejednoznaczny i niepewny.

Otrzymanie takiego rezultatu nie sprawi, że pozbędziesz się wątpliwości, prawda? Wtedy będzie trzeba wykonać badanie jeszcze raz, w doświadczonym i akredytowanym laboratorium, a Ty zapłacisz drugi raz.

Dla pewności ważne są m.in.: analiza 24 lub nawet 34 markerów DNA (wynik pewny nawet przy badaniu wyłącznie dziecka i ojca), procedury, certyfikaty, doświadczenie laborantów, odczynniki najwyższej jakości.

Próbka od dziecka jest niewystarczająca

To może być problem szczególnie wtedy, gdy rzadko widujesz się z dzieckiem… Możesz stracić niepowtarzalną okazję, by mieć pewność! Badanie ojcostwa cena – tak, tanie badania mogą się tak skończyć.

Wpływ na niepowodzenie mają np. niedoświadczony personel, słabe odczynniki czy możliwość analizy tylko podstawowych próbek (krew, wymaz, szczoteczka do zębów).

Jeśli laboratorium ma doświadczenie, zbada każdą próbkę – nawet pestkę z arbuza, nakładkę na zęby czy nadgryzioną chrupkę kukurydzianą!

Pamiętaj ponadto, że przy tanich testach za dodatkową próbkę zwykle trzeba dopłacić np. 200 złotych. Przy trochę wyższej cenie warto dopytać o gwarancję na próbki (dosłanie następnej bez dodatkowych kosztów).

Ciekawy artykuł: Z tych próbek można wykonać badanie DNA

Firma znika, a Ty chcesz dostać odpis wyniku

Chcesz kupić badanie w serwisie aukcyjnym lub w tzw. „firmie krzak”? Być może laboratorium nie ma nawet stacjonarnych placówek? Zadaj sobie pytanie, czy nie będziesz potrzebował informacji na temat Twojego badania albo odpisu wyniku za jakiś czas?

Doświadczone laboratorium, które istnieje wiele lat na rynku, na pewno Ci to wszystko dostarczy. Tym bardziej, że ma nie tylko lata doświadczenia i stacjonarne placówki, ale też procedury archiwizacji dokumentów.


Czat

Badania na ojcostwo cena – 11 elementów, które są ważne

Robisz badania na ojcostwo cena jest ważna – to oczywiste. Ale zwróć uwagę, czy laboratorium oferuje w cenie:

 • Badanie 24 lub 34 markerów DNA (największa pula dostępna na rynku).
 • Brak ukrytych kosztów – stała cena.
 • Rezultat potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem min. 99,9999%.
 • Profile genetyczne na uzyskanym wyniku.
 • Akredytacja PCA ISO 17025 i zdobyte certyfikaty.
 • Korzystanie z najwyższej jakości odczynników.
 • Darmowe konsultacje 7 dni w tygodniu.
 • Posiadane placówki stacjonarne.
 • Bezpłatne badanie kolejnej próbki – gwarancja.
 • Badanie wykluczające ojcostwo robione 2 razy.
 • Wykonanie badania z każdej próbki DNA.

Badanie ojcostwa cena – w wyborze laboratorium pomoże Ci bezpłatny poradnik

Zachęcam do pobrania bezpłatnego poradnika, w którym znajdziesz informacje, jak wybrać laboratorium. Pamiętaj, że taki test wykonujesz raz w życiu!

badanie ojcostwa cena, badania ojcostwa cena

Badanie DNA na ojcostwo cena – czy jest najważniejsza?

Odpowiadając na pytanie: gdy robisz badania DNA na ojcostwo cena jest oczywiście istotna. Ale nie jest najważniejsza, ponieważ w przypadku testów na ojcostwo dobrze sprawdza się powiedzenie „co tanie, to drogie”.

Chociaż może się wydawać, że cena jest wysoka – wybranie odpowiedniego laboratorium pozwala zminimalizować ryzyko dopłat, a przede wszystkim niejednoznacznego rezultatu. Chyba chcesz mieć pewność, czy na pewno jesteś ojcem?

Zobacz także: Test na ojcostwo a przeziębienie – czy choroba może zmienić wynik?


zdjęcie: image4you/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA