Test na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?
 

Test na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?

na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium

W internecie znajdziemy wiele ofert laboratoriów, które wykonują testy na ojcostwo. Są badania DNA tańsze i droższe. Są laboratoria, które testy na ojcostwo wykonują tylko wysyłkowo i takie, które mają swoje przychodnie. Co naprawdę jest istotne przy wyborze pewnego ośrodka? Przygotowałem dla Was krótką check listę.

1. Czy laboratorium bada 34 markery DNA?

To istotne, ponieważ to największa liczba badanych obecnie markerów. Pozwala uzyskać pewny wynik także wtedy, gdy w badaniu bierze udział tylko ojciec i dziecko (test ojcostwa bez udziału matki).

2. Czy laboratorium wystawia wyniki potwierdzające ojcostwo z prawdopodobieństwem co najmniej 99,9999% ?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii pewne wyniki potwierdzające ojcostwo to takie, które uzyskują prawdopodobieństwo ojcostwa powyżej 99,9999%.

na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium

REKLAMA

3. Czy laboratorium posiada akredytację zgodnie z normą PN-EN ISO /IEC 17025?

”Ważnym elementem eliminacji błędów, a jednocześnie potwierdzeniem umiejętności i rzetelności biegłego, są różnego rodzaju testy i oczywiście – akredytacja jednostek wykonujących badania Dna zgodnie z polską normą PN-EN ISO /IEC 17025. Jest ona potwierdzeniem, że jednostka wykonująca badania spełnia wymagania znajdujące się w standardzie PN-EN ISO /IEC 17025 i działa według udokumentowanych procedur, a co najważniejsze posiada kompetencję i odpowiednią aparaturę do wykonywania określonych badań.” [1]

4. Czy na wyniku badania znajdują się profile genetyczne badanych osób?

Profile genetyczne to tak naprawdę dowód z wykonanego badania. Pozwalają na ocenę tego, czy test ojcostwa faktycznie został wykonany. Obrazują, na jakiej podstawie laboratorium wydało wynik.

5. Czy laboratorium wykonuje badanie dwa razy przy wykluczeniu ojcostwa?

W przypadku wyników wykluczających ojcostwo powtórzenie badania z innej próbki, przez inny zespół, pozwala wykluczyć ewentualne błędy.

6. Czy laboratorium posiada aktualne certyfikaty programów biegłości?

Najczęściej są to certyfikaty GEDNAP i ISFG. Tylko nieliczne placówki biorą natomiast udział w prestiżowym badaniu biegłości CTS, dlatego warto sprawdzić, czy laboratorium zdecydowało się wziąć udział również w tym programie.

7. Czy laboratorium wykonuje dokładną analizę statystyczną?

Analiza statystyczna to podstawa do wydania pewnego rezultatu badania DNA. Warto dopytać laboratorium, czy oprócz samej słownej interpretacji na wyniku testu ojcostwa znajdziesz również rezultat analizy statystycznej. Jeśli prawdopodobieństwo ojcostwa wynosi mniej niż 99,9999%, badanie należy rozszerzyć lub włączyć próbkę od matki. Nie dowiesz się tego, jeśli analiza statystyczna nie została wykonana.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poprosić laboratorium o przykładowy wynik. Nikt z nas nie chce kupować kota w worku więc warto upewnić się, że dokument jaki otrzymamy spełni nasze oczekiwania.

[1] https://www.palestra.pl/pdf_pliki/24_michalczak_druga_strona.pdf


Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie, więc warto wybrać dobre laboratorium!

na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium

REKLAMA


Czat

Zobacz też: 

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA