Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA - testynaojcostwo.pl
 

Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA?

jaką wartość dla sądu ma badanie dna, jaką wartość dla sądu ma test na ojcostwo

Test DNA zawsze gwarantuje pewny wynik, dlatego jest on dla sądu pełnowartościowym dowodem, np. w sprawach o alimenty czy ustalenie ojcostwa. Aby rezultat testu wykorzystać jako dowód rozstrzygający, badanie musi być przeprowadzone z wykorzystaniem specjalnej procedury formalnej. 

Wynik badania prywatnego może być zwykle dowodem wstępnym, a rozstrzygającym jedynie w określonych przypadkach.

Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA? Test do celów sądowych to pewny dowód

Rezultat badania DNA na ojcostwo do celów sądowych ma pełną moc dowodową. Jest to związane z tym, że wykonuje się go zgodnie ze specjalną procedurą. Po pierwsze, w badaniu musi wziąć udział także matka, by określić macierzyństwo kobiety. Sąd musi wykluczyć np. możliwość podmiany dzieci w szpitalu. Przy teście prywatnym nie ma wymogu uczestnictwa matki.

Po drugie, próbki muszą być pobrane w placówce i w obecności świadków. Próbkami są w tym przypadku wymazy z policzka albo krew. Po trzecie, przed przystąpieniem pobierania próbek konieczne jest potwierdzenie tożsamości badanych. Dzięki temu sąd ma pewność, że próbki pobrano od właściwych osób. Mężczyzna i kobieta okazują dowód osobisty lub paszport, a dowodem tożsamości dziecka jest skrócony odpis aktu urodzenia.

Do wyniku badania dołączany jest specjalny protokół, a także ekspertyza eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcje biegłego sądowego. Test DNA do celów sądowych może być zlecony prywatnie albo przez sąd.

Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA? Test prywatny może być dowodem wstępnym

Rezultat prywatnego badania na ojcostwo jest równie pewny jak testu do celów sądowych, jednak nie jest on przeprowadzany z wykorzystaniem procedury opisanej wyżej. Próbki do testu prywatnego pobrać można w domu, a w badaniu nie musi brać udziału matka. Przy takim teście zwykle nie sprawdza się tożsamości badanych.

Z tego względu sąd uznaje wynik testu prywatnego jako dowód wstępny. Jeśli jednak obie strony zgodzą się na wydanie na jego podstawie wyroku, w niektórych przypadkach również rezultat badania prywatnego może być dowodem rozstrzygającym.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poprosić laboratorium o przykładowy wynik. Nikt z nas nie chce kupować kota w worku więc warto upewnić się, że dokument jaki otrzymamy spełni nasze oczekiwania.


jaką wartość dla sądu ma badanie dna, jaką wartość dla sądu ma test na ojcostwo

OTWÓRZ PORADNIK [PDF]


Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz tylko raz na całe życiu. Wybierz najlepsze laboratorium!


Zobacz też: 

4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA