Dlaczego warto wybrać badania DNA z akredytacją
 

Dlaczego warto wybrać badania DNA z akredytacją

Badania DNA z akredytacją, badanie dna z akredytacją

W Polsce działa kilkanaście prywatnych laboratoriów wykonujących testy na ojcostwo. Tylko nieliczne z nich mają jednak akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Dziś powiemy dlaczego warto wybierać badania z akredytacją i kiedy wynik może nie zostać uznany przez Sąd.

Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku warunkiem koniecznym wykorzystania wyników badań laboratoryjnych przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości jest uzyskanie akredytacji na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Wyniki badań akredytowanych są uznawane nie tylko w Polsce ale także przez prawo międzynarodowe .

Dlatego jeśli planujesz wykorzystanie wyniku badania DNA w sądzie (nie ważne czy w Polsce czy za granicą) koniecznie sprawdź czy laboratorium posiada akredytację PCA w zakresie wykonywania badań, które zlecasz. Akredytacja daje Ci również większą pewność wyniku. Laboratorium, które ją posiada zostało „prześwietlone” przez komisję od „A do Z”. Sprawdzono m.in. każdy sprzęt, całą dokumentację, metodę, oprogramowanie, pracowników. Słowem wszystko co może mieć wpływ na jakość badań. Co ważne taką kontrolę akredytowane laboratoria przechodzą raz w roku.

Co daje akredytacja?

Przede wszystkim większą pewność. Laboratorium, które uzyskało akredytację ma oficjalne potwierdzenie kompetencji do przeprowadzania badań. Akredytacja stanowi uznanie wiarygodności, bezstronności i niezależności w działaniu. Daje również gwarancję, że czynności laboratoryjne są prowadzone zgodnie z właściwymi normami międzynarodowymi.

Akredytacja a certyfikacja

Wiele osób zastanawia się czym równią się laboratoria certyfikowane od akredytowanych. To proste. Certyfikat otrzymuje laboratorium, które wzięło udział w jakimś programie biegłości. W trakcie takiej certyfikacji laboratorium wykonuje „zadanie”, które zleca organ certyfikujący i przekazuje jego wynik. Jeśli wynik jest zgodny z tym, jaki miał zostać uzyskany laboratorium uzyskuje certyfikat.

Akredytacja jest znacznie trudniejsza do uzyskania. Wiążą się z nią również dużo wyższe koszty. Koszty te związane są nie tylko z samym audytem ale też dostosowania sprzętu czy pomieszczeń do wymogów akredytacji. W przypadku certyfikacji nikt nie prześwietla całej pracy laboratorium i nie sprawdza, jak badanie zostało wykonane. Liczy się tylko uzyskany rezultat. W przypadku akredytacji ocenie podlega całokształt pracy laboratorium.

Podsumowując jeśli masz możliwość wybrania akredytowanego badania to jest ono najbardziej pewne. Najprościej mówiąc specjalnie powołany organ (PCA) sprawdził, czy wynik który uzyskasz będzie rzetelny i pewny.



Zobacz też: 

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA