Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi? Czy to w ogóle możliwe?
 

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi, jak sprawdzić ojcostwo

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi? Najpierw trzeba zdać sobie sprawę, że ta metoda może jedynie bardzo wstępnie wykluczyć ojcostwo, jednak nigdy go nie potwierdzi… Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jaka metoda ustalenia ojcostwa jest najpewniejsza!

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi? To właściwie niemożliwe – ta metoda była stosowana kilkadziesiąt lat temu, jednak dziś nauka dysponuje innymi, dokładnymi i jednoznacznymi. Pewna metoda sprawdzenia ojcostwa to test DNA, którego wynik jest jednoznaczny.

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa z grup krwi

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi i dlaczego ta metoda jest niepewna?

Potwierdzenie ojcostwa jest niemożliwe, a wykluczenie – może być tylko wstępne. Istnieją bowiem tylko 4 grupy krwi w układzie AB0 (A, B, AB, 0), więc miliony osób mogą mieć taką samą. Grupa krwi nie może być więc wyróżnikiem danej osoby.

I chociaż jest dziedziczona po rodzicach, istnieją takie kombinacje, przy których dziecko może mieć jeden ze wszystkich wariantów. Tylko niektóre przypadki dziedziczenia pozwalają wstępnie wykluczyć ojcostwo.

Co ważne – błędne oznaczenie grup krwi zdarza się stosunkowo często, szczególnie w przypadku małych dzieci.

To może Cię zainteresować: Grupa krwi Rh a ojcostwo

Jak sprawdzić ojcostwo? Tylko badanie genetyczne

W takim badaniu ustalane są profile genetyczne, nazywane „genetycznymi odciskami palca” – są one unikalne dla każdej osoby (oprócz bliźniąt jednojajowych). Taki profil jest więc naszym wyróżnikiem, odziedziczonym w połowie po mamie i w połowie po tacie. Porównanie takich profili pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Jeśli zastanawiasz się zatem, jak sprawdzić ojcostwo – rozważ badanie genetyczne. Tylko ono da Ci pewny wynik i jednoznacznie wskaże, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka.


Zobacz pozostałe pytania i odpowiedzi:


Zdjęcie: Pixabay.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA