Ile kosztuje test ojcostwa?
 

Ile kosztuje test ojcostwa?

kto płaci za test ojcostwa

Czy wiesz, że testy na ojcostwo można wykonać już za 500 zł? W Internecie są takie oferty, a na forach internetowych mężczyźni dzielą się swoimi opiniami na ich temat. Są też badania, których koszt wynosi nawet 2 500 zł. Od czego to zależy?

Testy na ojcostwo za 500 zł

Najtańszy test ojcostwa na rynku kosztuje ok. 500 zł. Takie badanie często przeprowadzane jest za granicą, a jego wynik przedstawiany jest pacjentowi tylko po angielsku i w formie dokumentu elektronicznego (nie otrzymujemy wyniku w formie papierowej ani polskiego tłumaczenia). Minusem tego rozwiązania jest także konieczność opłacenia badania z góry łącznie z zestawem do pobrania próbek.

Testy ojcostwa za 700 zł

Druga grupa badań ojcostwa to testy za ok. 700 zł. Takie badania realizowane są już w polskich laboratoriach i wynik otrzymujemy w naszym rodzimym języku. Należy jednak uważać na tego typu oferty, ponieważ niektóre z nich nie zawierają np. takich elementów jak profile genetyczne badanych osób czy też analizy statystycznej. To oznacza, że wynik ma bardzo małą wartość dowodową i nie można go wykorzystać nawet jako wstępnego dowodu, np. w prokuraturze. Nie wszystkie laboratoria umożliwiają również pacjentom podanie danych osobowych, które pojawią się na rezultacie badania.

Polecamy również: Ile kosztuje sądowe badanie na ojcostwo

na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium

Testy ojcostwa, które kosztują powyżej 1000 zł

Tego typu badania to tzw. opcje „premium”. Oznacza to, że otrzymujemy szereg opcji dodatkowych takich jak np. bezpłatny kurier, bezpłatne ponowne pobranie materiału czasem również pobranie próbek w punkcie medycznym. Standardem są tutaj również wspomniane wyżej profile genetyczne na wyniku czy też analiza statystyczna.

Przeczytaj również: Ile kosztuje test na ojcostwo

Który test wybrać?

Przysłowie mówi, że „chytry dwa razy traci” i tak czasem jest też w przypadku testów na ojcostwo. Warto zawrócić uwagę na opcje dodatkowo płatne. Czasem początkowo wydaje nam się, że cena testu jest atrakcyjna, ale po czasie okazuje się, że finalnie badanie ojcostwa było dwa razy droższe.


Zobacz też:

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA