Zaprzeczenie ojcostwa to środek prawny. Można z niego skorzystać, jeśli podejrzewamy, że ojciec wskazany w akcie urodzenia dziecka, nie jest jego biologicznym ojcem. Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść mąż matki, matka oraz dziecko. Jak to zrobić? Ile jest czasu na zaprzeczenie ojcostwa? Sprawdź!
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Czym jest zaprzeczenie ojcostwa?
▶ Termin zaprzeczenia ojcostwa – ile jest czasu na zaprzeczenie ojcostwa?
▶ Zaprzeczenie ojcostwa po terminie – czy to możliwe?
Czym jest zaprzeczenie ojcostwa?
W Polskim prawie 🧑⚖ istnieje zapis o domniemaniu ojcostwa. Oznacza to, że domniemuje się, że ojcem dziecka jest mąż matki, jeśli urodziło się ono w trakcie trwania małżeństwa lub do 300 dni po jego zakończeniu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Jeśli biologicznym ojcem dziecka jest inny mężczyzna, to do sądu można wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa [1].
O zaprzeczenie ojcostwa do sądu wystąpić może domniemany ojciec, matka dziecka oraz dziecko po osiągnięciu pełnoletności. W trakcie sprawy należy przedstawić dowody 🕵, które wykluczają ojcostwo danego mężczyzny. Najczęściej są to badania DNA 🧬 [2]. Ile jest czasu na zaprzeczenie ojcostwa? O tym poniżej!
Termin zaprzeczenia ojcostwa – ile jest czasu na zaprzeczenie ojcostwa?
Termin zaprzeczenia ojcostwa zależny jest od tego, kto 👥 składa pozew:
✔ Mąż matki na zaprzeczenie ojcostwa ma rok od momentu dowiedzenia się o narodzinach dziecka.
✔ Matka dziecka pozew o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć w ciągu roku od narodzin dziecka.
✔ Dziecko może zaprzeczyć ojcostwu po osiągnięciu pełnoletności. Od dnia 18 urodzin ma na to rok [2].
Zaprzeczenie ojcostwa po terminie – czy to możliwe?
Terminów zaprzeczenia ojcostwa nie można nagiąć. Istnieje jednak jedna furtka 🔐, która pozwoli nam zaprzeczyć ojcostwu po terminie. Jedyną osobą, która może złożyć pozew po terminie, jest prokurator. Może on to zrobić, jeśli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego [2].
Jeśli chcemy zaprzeczyć ojcostwu po terminie, to musimy złożyć wniosek 📄 do prokuratora. Następnie sprawdzi on, czy istnieje powód złożenia pozwu. Jeśli tak, to postępowanie zostanie wszczęte. W jego trakcie prokurator będzie działał samodzielnie i nie będzie reprezentował żadnej ze stron postępowania [2].
Źródła:
- http://prawna.eu/kiedy-i-jak-zlozyc-pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa/
- https://adwokat-kubica.pl/zaprzeczenie-ojcostwa-co-zrobic-gdy-minal-juz-termin/
To również może Cię zainteresować: Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!