Łańcuch DNA człowieka – wszystko co powinieneś wiedzieć

łańcuch DNA człowieka

Łańcuch DNA człowieka to coś co posiada każdy z nas, niezależnie już od momentu życia płodowego. Ludzkie DNA zawiera szereg istotnych informacji, które dzięki jego analizie możemy uzyskać w całkowicie prosty i bardzo często bezbolesny sposób. Jakie informacje zawiera łańcuch DNA człowieka? Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Łańcuch DNA człowieka – czym jest?

▶ Łańcuch DNA człowieka – w jakich celach go badamy?

Łańcuch DNA człowieka – czym jest?

Łańcuch DNA 🧬 człowieka są to cząsteczki białka zawierające informację genetyczną o danym człowieku. Odpowiadają one za nasze cechy fizyczne takie jak wygląd, cechy charakteru, a nawet predyspozycje do pewnych umiejętności. Pełna informacja genetyczna jaka kryje się w naszym łańcuchu DNA to genom [1].

Łańcuch DNA człowieka zawsze otrzymujemy po swoich rodzicach. Jedną połowę materiału otrzymujemy od matki, drugą natomiast od ojca [2]. Ludzkie DNA może także mutować. Jakie czynniki mają na to wpływ? Chodzi tu m.in. o palenie papierosów 🚬, picie alkoholu 🥃 na etapie ciąży 🤰, niedotlenienie mózgu w trakcie porodu itp. [2].

Łańcuch DNA człowieka – w jakich celach go badamy?

Badanie genetyczne 👩‍🔬 to rozwiązanie, dzięki któremu jesteśmy uzyskać wiele ważnych wiadomości dotyczących naszego zdrowia, bądź kwestii związanych z pokrewieństwem. To właśnie badania genetyczne bazują na analizie 🔎 materiału genetycznego człowieka, który kryje się w naszym DNA. Pacjenci najczęściej decydują się na badania DNA w celu:

✅   dopasowania odpowiednich leków 💊 – genetyczne badania wrażliwości na leki pozwalają stwierdzić, jakie preparaty są dla nas bezpieczne. Badania te pomagają także dobrać najbardziej skuteczną dawkę leku.

✅   ustalenia pokrewieństwa – badania genetyczne pozwalają określić, czy jesteśmy spokrewnieni z daną osobą. Jest to najczęściej wykorzystywane w testach na ojcostwo.

✅   diagnostyki prenatalnej – dzięki badaniom genetycznym pewne choroby u dziecka możemy wykryć jeszcze w trakcie ciąży. Daje to możliwość szybkiego opracowania odpowiedniego postępowania. Dzięki temu terapię możemy wdrożyć od razu po urodzeniu dziecka.

✅   dopasowania diety 🥗 odpowiedniej dla naszego metabolizmu – analiza genów pod kątem potrzeb żywieniowych pozwoli na ułożenie diety poprawiającej stan zdrowia. Pozwalają na to badania nutrigenomiczne.

✅   diagnostyki poronień i niepłodności – mutacje genetyczne są częstą przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Badania DNA szybko wykryją tego typu nieprawidłowości. Dzięki ich wykryciu możliwe będzie wdrożenie terapii, która pozwoli parze powitać na świecie zdrowe dziecko.

✅   wykrycia choroby genetycznej – wiele chorób spowodowanych jest właśnie wadami w genach. Takim schorzeniem jest m.in. zespół Downa, padaczka, mukowiscydoza i wiele innych. Wynik badania genetycznego w takim przypadku będzie podstawą do postawienia diagnozy. Wczesne wykrycie choroby pozwoli znacznie złagodzić jej objawy lub je całkowicie wyeliminować.

✅   diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych – jest to możliwe dzięki diagnostyce i terapii molekularnej. Metody te najczęściej stosuje się w przypadku nowotworu płuc [3].

Źródła:

  1. https://prostowraka.pl/co-to-jest-dna/
  2. https://www.zwrotnikraka.pl/dna-nosnik-informacji-genetycznej/
  3. https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/5290-odkoduj-dna-poznaj-swoje-geny-i-miej-kontrole-nad-wlasnym-zdrowiem-genetyka-ratuje-zycie

To również może Cię zainteresować: Badania DNA przed urodzeniem dziecka – dlaczego warto je zrobić?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA