Ile wynosi cena testu na ojcostwo w ciąży? ✔ Sprawdź! [➡ CZAT]
 

Ile wynosi cena testu na ojcostwo w ciąży? Sprawdź!

test na ojcostwo w ciąży cena, testy na ojcostwo w ciąży cena

Cena testu na ojcostwo w ciąży wynosi ok. 2000-7000 złotych. Różnice wynikają ze sposobów pobierania próbek DNA od nienarodzonego dziecka. Można wyizolować DNA dziecka z krwi matki albo pobrać fragment płynu owodniowego lub kosmówki podczas badań w ciąży. Obie metody pozwalają na wykonanie testu DNA na ojcostwo, którego wynik będzie pewny i jednoznaczny – tak jak po narodzeniu dziecka.

Spis treści:

Cena testu na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia (próbki z krwi matki, wymaz z policzka od ojca)

Cena testu na ojcostwo w ciąży, podczas którego pobiera się krew matki i izoluje DNA dziecka, wynosi ok. 7000 złotych. Można wykonać go już po 8. tygodniu ciąży – DNA dziecka już w tym okresie znajduje się w krwi matki.

Pobranie próbek jest bardzo komfortowe i przypomina badanie morfologiczne krwi. Po pobraniu krwi matki i wydzieleniu DNA dziecka, laboratorium porównuje je z próbkami od mężczyzny (wymazem z policzka) oraz kobiety.

Ustalane są ich profile genetyczne, które zestawia się ze sobą. Pozwala to pewnie stwierdzić, czy mężczyzna jest ojcem dziecka, czy nie. Wynik takiego badania jest jednoznaczny i równie pewny, jak wykonanego po urodzeniu dziecka.

Ciekawa infografika: Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia [INFOGRAFIKA]

Cena testu na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia (płyn owodniowy i dowolne próbki rodziców)

Test DNA na ojcostwo w ciąży można wykonać również, pobierając próbki DNA dziecka z płynu owodniowego lub fragmentów kosmówki – cena testu na ojcostwo w ciąży wynosi wtedy ok. 2000-2500 złotych. Testy wykonać można podczas badań prenatalnych: amniopunkcji od 15. tygodnia ciąży.


test na ojcostwo w ciąży cena, testy na ojcostwo w ciąży cena

Próbki pobiera się podczas badań prenatalnych, co umożliwia jednoczesne wykrycie chorób i wad genetycznych płodu. DNA dziecka zostaje porównane z próbkami od matki oraz mężczyzny, które pobiera się z wymazu z policzka lub mikrośladów, np. zużytej gumy do żucia czy szczoteczki do zębów. Wynik tego testu jest pewny i pozwala jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo.

To może Cię zainteresować: Zrobiłam badanie ojcostwa w ciąży – historia J.

Dlaczego cena testu na ojcostwo w ciąży się różni?

Zarówno badanie na podstawie próbki krwi matki, jak i próbki pobranej w czasie amniopunkcji daje pewny wynik. Dlaczego zatem cena testu na ojcostwo w ciąży w jednym przypadku wynosi ok. 7000 złotych, a w drugim ok. 2500 złotych?

Różnica wynika przede wszystkim z metody, jaka jest wykorzystywana podczas analizy. Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży wymaga użycia metody bardzo zaawansowanej. Mówi o tym ekspert, mgr Barbara Prokurat:

DNA płodu wchodzi w skład tzw. wolnego DNA (cffDNA, cell free fental DNA). Jest ono jednak bardzo podzielone (pofragmentowane). Z tego powodu do jego badania konieczne jest zastosowanie bardzo czułej i zaawansowanej technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). To pozwala przeanalizować aż do 2304 loci (markerów DNA). Dla porównania – gdy test na ojcostwo wykonywany jest po narodzinach, bada się takich markerów od 16 do 34.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Zobacz też:

5/5 - (4 głosów / głosy)

4 komentarze

 1. O kurde trochę drogo… Ale chyba się zdecyduje tak czy siak bo ta niepewność mnie zabija i mam już dość. Czy ktoś robił to badanie z krwi??

  Odpowiedz
 2. Ja robiłam i rzeczywiście cena zwala z nóg, zrobiłam na raty. Ale warto, bo chyba bym się przekręciła z tych nerwów i stresu. Nie mogłam jeść spać nie cieszyłam się z ciąży. No już trudno z tą kasą, mój spokój ważniejszy

  Odpowiedz
 3. A czy ktoś wie czy można teraz zrobić mimo epidemii?

  Odpowiedz
  • testynaojcostwo.pl21 kwietnia 2020 at 8:03 am

   Z naszych informacji wynika, że test na ojcostwo w ciąży jest wykonywany również w obecnej sytuacji. Oprócz wizyty w przychodni z zachowaniem środków ostrożności możliwe jest pobranie krwi ciężarnej w domu przez pielęgniarkę.

   Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA