Test na ojcostwo a przeziębienie – czy choroba może zmienić wynik?
 

Test na ojcostwo a przeziębienie – czy choroba może zmienić wynik?

test na ojcostwo a przeziębienie

Jesteś przeziębiony, masz grypę, rozłożyła Cię angina… ale chcesz pobrać próbkę do testu na ojcostwo? A może to dziecko właśnie się rozchorowało? Nie ma problemu! Przeziębienie czy inna choroba nie ma żadnego wpływu na wynik badania genetycznego. Bez względu na stan zdrowia rezultat będzie zawsze taki sam – pewny i jednoznaczny. Test na ojcostwo a przeziębienie – co jeszcze warto wiedzieć?

Test na ojcostwo a przeziębienie – śmiało możesz zrobić badanie

Gorączka, katar, kaszel, ból gardła czy inne problemy zdrowotne nie mają żadnego wpływu na wynik testu na ojcostwo. Jeśli Ty, dziecko lub inna badana osoba nie jesteście całkowicie zdrowi – nie szkodzi. Badanie i tak może zostać wykonane. Jak to możliwe?

Badanie na ojcostwo jest badaniem DNA, a analizowane w nim fragmenty są niezmienne, odziedziczone w połowie po tacie i w połowie po mamie. Bez względu na wiek, stan zdrowia, używki, zażywane leki i inne czynniki zewnętrzne…

A co więcej… W czasie choroby masz szansę pobrania innych próbek do badania, np. chusteczki z katarem czy lizaka na ból gardła.

To może Cię zainteresować: Palenie papierosów przed testem na ojcostwo – czy wpływa na wynik?

A co z zażywanymi lekami?

Leki także nie mają wpływu na wynik Twojego badania. Możesz więc zażywać antybiotyki, tabletki przeciwbólowe i inne farmaceutyki. Pamiętaj jednak, że jeśli wykonujesz test na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka, godzinę przed pobraniem nie powinieneś już ssać żadnych tabletek, pić syropu czy podawać ich choremu dziecku. Dotyczy to również jedzenia, picia (innego niż czysta woda), palenia papierosów, żucia gumy…

Chodzi po prostu o to, aby nie zanieczyszczać jamy ustnej na godzinę przed pobraniem wymazu. Resztki pokarmu czy innych substancji mogą bowiem uniemożliwić analizę. Oczywiście nie ma mowy o zafałszowaniu wyniku – po prostu może się okazać, że wymaz trzeba będzie pobrać jeszcze raz.

Test na ojcostwo to zawsze pewny wynik

Badanie genetyczne pozwoli jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo – nawet wtedy, gdy wykonasz je podczas przeziębienia. Jeśli więc wahasz się, czy odwołać pobranie lub pobrać wymaz w innym terminie – możesz być spokojny.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo w aptece – jak zrobić badanie DNA i zyskać pewność?


zdjęcie: Bru-nO/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA