Jak potwierdzić ojcostwo? Sprawdź, dlaczego najlepsze jest badanie DNA
 

Jak potwierdzić ojcostwo?

jak potwierdzić ojcostwo, ustalenie ojcostwa dna

jak potwierdzić ojcostwo? To pytanie zadaje sobie wiele osób… Może analizując podobieństwo wizualne albo sprawdzając grupy krwi? Nie! Najpewniejszym sposobem jest test genetyczny. Jako jedyny pozwala jednoznacznie wskazać, czy badane dziecko pochodzi od badanego mężczyzny. A chyba chcesz mieć całkowitą pewność, prawda?

jak potwierdzić ojcostwo? Ustalenie ojcostwa DNA

Zastanawiasz się, jak potwierdzić ojcostwo? Zrób test DNA, który da Ci pewną odpowiedź! Genetyczne testy na ojcostwo polegają na wyizolowaniu z próbek DNA badanych osób, a później ustaleniu ich profili genetycznych.

Profile te nazywane są „genetycznym odciskami palca”. Dlaczego? Każdy człowiek (oprócz bliźniąt jednojajowych) ma unikalny, który odziedziczył w połowie po mamie i w połowie po tacie. Porównanie profili genetycznych ojca i dziecka pozwala jednoznacznie wskazać ojcostwo.

To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?

Ustalenie ojcostwa DNA – całkowita pewność

Aby możliwe było ustalenie ojcostwa DNA musi pochodzić od właściwych osób, o czym warto pamiętać. Jeśli próbki pochodzą rzeczywiście od nich, test na ojcostwo będzie pewny i jednoznaczny. Badania nie trzeba powtarzać, ponieważ analizowane fragmenty DNA są niezmienne.

Doświadczone laboratorium wykona test na ojcostwo tak naprawdę z każdej próbki. Można przekazać nie tylko wymazy z policzka, ale też włosy z cebulkami, inhalator, pestki arbuza, pasek z glukometru, chusteczkę z katarem, smoczek, szklankę, sztućce, wkładkę higieniczną i wiele innych przedmiotów.

Ciekawy artykuł: Czy Twoje próbki nadają się do testu na ojcostwo? [BEZPŁATNY QUIZ]

Jak potwierdzić ojcostwo? Na pewno nie na podstawie grup krwi

Wciąż panuje mylne przekonanie, że na podstawie porównania grup krwi można ustalić ojcostwo. Taka metoda stosowana była wiele lat temu, kiedy genetyka nie była jeszcze rozwinięta. Jak potwierdzić ojcostwo na podstawie grup krwi? Tą metodą można jedynie bardzo wstępnie je wykluczyć, ale niemożliwe jest jego potwierdzenie.

Dlaczego? Profil genetyczny jest dla każdego unikalny – jest wyróżnikiem danej osoby. Nie można tego samego powiedzieć o grupie krwi, ponieważ identyczną mają w zasadzie miliony osób na świecie. Istnieją ponadto takie układy, gdy dziecko może mieć każdą z czterech grup krwi w układzie AB0. Co więcej – stosunkowo często zdarzają się błędne oznaczenia grup krwi.

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa z grup krwi


zdjęcie: BlueOrange Studio/pl.123RF.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA