Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są dostępne sposoby weryfikowania biologicznego ojcostwa. Wszyscy wiemy o badaniach DNA na ojcostwo niemniej jednak niektórzy potrzebują mniej pewnych dowodów pośrednich, aby podjąć decyzję o przeprowadzeniu testu na ojcostwo. Czy można więc ustalić ojcostwo (choćby tylko wstępnie) na podstawie krwi, koloru oczu czy włosów?
a
a
Ojcostwo a kolor oczu czy włosów
Takie kwestie jak fizyczne podobieństwo lub jego brak a także kolor oczu czy włosów zdecydowanie nie są cechami, po których można ustalić ojcostwo. Warto wiedzieć, że chociaż domniemany ojciec ma ciemne włosy, to może być również posiadaczem genu recesywnego (takiego, który się nie ujawnia) jasnej barwy. W takiej sytuacji dziecko może po nim odziedziczyć właśnie ten gen i tym samym mieć kolor włosów zupełnie inny. Podobnie rzecz ma się z barwą oczu.
Ojcostwo a grupy krwi
Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi może być traktowane jako wstępna metoda sprawdzania pokrewieństwa. Jej wiarygodność jest jednak nikła. W ten sposób można wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny, ale nigdy go nie potwierdzimy. Pewność tego typu testów jest na tyle mała, że już dawno przestały być one respektowane przez sądy. Na naszym blogu jest już artykuł szczegółowo opisujący to zagadnienie i zachęcam do jego przeczytania.
.
Badania genetyczne
W chwili obecnej jest to jedyna wiarygodna metoda ustalenia ojcostwa. Jeśli nie zależy nam na tym, aby wykorzystać wynik w procesie sądowym możemy najpierw wykonać test ojcostwa dla własnej wiedzy. Takie badanie DNA jest tańsze, a jego pewność jest taka sama jak w przypadku testów sądowych. Zaletą jest w tym przypadku również możliwość zachowania pełnej dyskrecji.
.
Teraz także w ciąży…
Do niedawna ustalenie ojcostwa możliwe było dopiero po urodzeniu dziecka. Dziś można tego dokonać jeszcze na etapie prenatalnym. W tym przypadku analizie poddawana jest zwykle krew pobrana od ojca oraz matki. Dzięki temu, że krąży w niej również DNA płodu istnieje możliwość porównania materiału genetycznego nienarodzonego jeszcze dziecka z materiałem genetycznym ojca i matki. Wydany wynik ma taką samą pewność, jak w przypadku testów po urodzeniu dziecka – powyżej 99.99% przy potwierdzeniu i 100% przy wykluczeniu ojcostwa.
.
Nie tylko standardowe próbki
Badanie ojcostwa można wykonać nie tylko na podstawie wymazów z policzka czy krwi ale też z próbek niestandardowych tj. włosy z cebulkami czy plamy krwi. W tym przypadku należy mieć jednak świadomość, że nieprawidłowe zebranie i zabezpieczenie próbki może doprowadzić do fałszywego wyniku (jeśli materiał pochodzi od innej osoby niż deklarowana) lub braku możliwości uzyskania rezultatu (jeśli np. próbka została zanieczyszczona obcym DNA).
Zobacz też:
Autor: testynaojcostwo.pl Data publikacji: , Data aktualizacji:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!