gorny-mobile_25.03.20
img

To nie moje dziecko! Jak to udowodnić?

to nie moje dziecko, nie moje dziecko, uznałem dziecko a nie jest moje, dowiedziałem się że nie jestem ojcem

Przy pojawieniu się podejrzeń co do ojcostwa, najlepiej zrealizować test DNA na ojcostwo. Całkowicie jednoznacznie potwierdzi albo wykluczy on ojcostwo.

Można przeprowadzić badanie prywatne dla własnej wiedzy bądź test sądowy, którego wynik to najpewniejszy dowód dla sądu, np. w sprawie o ustalenie ojcostwa lub o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

Badanie DNA – najpewniejszy dowód

Test genetyczny zawsze gwarantuje wiarygodny i całkowicie pewny wynik. Wiąże się to z faktem, że badanie polega na pobraniu materiału genetycznego uczestników badania, ustaleniu ich profili DNA (które nazywa się „genetycznymi odciskami palca”), a następnie ich porównaniu. Każdy człowiek posiada swój unikatowy profil genetyczny (dziedziczony po rodzicach), który może być jego wyróżnikiem. Co więcej – w teście analizowane są takie fragmenty DNA, które nie zmieniają się przez całe życie. Porównanie profili umożliwia potwierdzenie albo wykluczenie pokrewieństwa, w tym ojcostwa. Wynik badania DNA na ojcostwo pokazuje więc, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka.

Test DNA do celów sądowych jest badaniem, którego wynik najlepiej przedstawić w sądzie jako dowód rozstrzygający. Można zlecić go prywatnie albo przez sąd, a przy jego przeprowadzaniu wykorzystuje się specjalną procedurę. Badanie prywatne realizuje się dla własnej wiedzy, a dla sądu może być dowodem wstępnym.

Zaprzeczenie ojcostwa – jak je przeprowadzić?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa można złożyć wtedy, gdy mężczyzna jest uznany za prawnego ojca dziecka w związku z domniemaniem ojcostwa. Ta procedura związana jest więc z tymi dziećmi, które zostały urodzone w małżeństwie albo do 300 dni od jego ustania. Mężczyzna ma prawo złożyć pozew do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego przez 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. Sąd musi być właściwy dla jego miejsca zamieszkania.

Pozew taki powinien być złożony przeciwko dziecku i matce (jeśli żyje). Jeśli to dziecko nie żyje, nie ma możliwości zaprzeczenia ojcostwa. Osoba wnosząca pozew (w tym przypadku mężczyzna) ma obowiązek przedstawić wszystkie dowody, które są potwierdzeniem tego, że ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym danego dziecka.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – jak je przeprowadzić?

Gdy mężczyzna uznał już dziecko (gdy nie urodziło się w małżeństwie lub po tym, gdy ojcostwo innego ojca prawnego zostało zaprzeczone), a później dowiedział się, że nie jest jego biologicznym ojcem, może złożyć pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mężczyzna ma prawo zrobić to do 6 miesięcy od dnia, którego dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego. Pozew należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego miejscu zamieszkania pozwanego – dziecka. Mężczyzna musi po pierwsze udowodnić, że nie jest ojcem biologicznym dziecka, a po drugie – że wie o tym maksymalnie 6 miesięcy.


Zobacz też: 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
ustalenie ojcostwa
Ustalenie ojcostwa

Badanie DNA, które umożliwia ustalenie ojcostwa można zrealizować prywatnie (przed narodzinami dziecka albo po) bądź do celów sądowych. To metoda,...

Zamknij