Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? - testynaojcostwo.pl
 

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć?

naciąganie na alimenty, nie jestem ojcem dziecka alimenty

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości do ojcostwa i podejrzenia, że alimenty płacone są na nieswoje dziecko – najlepiej wykonać test DNA. Jego wynik zawsze jest jednoznaczny, więc pozwoli nie tylko zyskać pewność, ale również uregulować sytuację prawną. Test DNA na ojcostwo do celów sądowych jest bowiem najwiarygodniejszym dowodem dla sądu.

Naciąganie na alimenty. „Płaciłem, chociaż to nie było moje dziecko…”

Sytuacje, w których mężczyzna płaci alimenty na nieswoje dziecko zdarzają się stosunkowo często. Najczęściej dochodzi do nich wtedy, gdy para po bardzo krótkim czasie związku spodziewa się dziecka. Właśnie w takiej sytuacji znalazł się mężczyzna, który zgłosił się do nas jakiś czas temu. Miał wątpliwość co do swojego ojcostwa, ponieważ okazało się, że partnerka jest w ciąży zaledwie miesiąc po ich pierwszym spotkaniu.

Poczuwając się do odpowiedzialności, po urodzeniu dziecka mężczyzna płacił alimenty, jednak z kobietą rozstał się niedługo po porodzie. Później kobieta zaczęła utrudniać mu kontakt z dzieckiem. Rozwiązaniem było wykonanie badania DNA na ojcostwo – jego wynik jednoznacznie wykazał, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka, a więc płacenie alimentów było bezzasadne.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Test DNA

Badanie na ojcostwo zawsze daje pewny wynik, a więc jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Jest to możliwe, ponieważ przy jego realizacji wykorzystuje się materiał genetyczny badanych osób. Ustalane są tzw. profile genetyczne, czyli „genetyczne odciski palca” – unikatowe dla każdego człowieka i dziedziczone po rodzicach, które specjalista porównuje ze sobą. Analizowane fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają, a więc taki test wystarczy wykonać raz w życiu.

Najpewniejszym dowodem dla sądu jest test DNA do celów sądowych. Może być zlecony prywatnie lub przez sąd i wymaga realizacji z wykorzystaniem specjalnej procedury. Prywatny test na ojcostwo daje równie pewny wynik, jednak dla sądu będzie dowodem wstępnym. Dlaczego? Test prywatny nie wymaga bowiem sprawdzenia tożsamości badanych.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Postępowanie prawne

W zależności od sytuacji prawnej, mężczyzna może złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa lub ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Ten pierwszy składa się wtedy, gdy istnieje domniemanie, że jest ojcem dziecka (gdy jest mężem matki, gdy był nim w momencie urodzenia dziecka lub gdy dziecko urodziło się do 300 dni od dnia ustania ich małżeństwa). Drugi może złożyć mężczyzna, który uznał dziecko (w ciąży lub po jego narodzeniu), jednak później dowiedział się, że nie jest jego biologicznym ojcem.

Składając któryś z pozwów, trzeba dotrzymać terminów oraz przedstawić dowody na to, że dziecko nie pochodzi od danego mężczyzny. Jednocześnie można wnioskować o zniesienie alimentów na dziecko.

Pamiętaj, że test na ojcostwo robisz raz na całe życie,  więc wybierz najlepsze laboratorium!

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA