Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

Sądowe ustalenie ojcostwa wcale nie musi być skomplikowane. Postępowanie toczy się dość szybko, jeśli matka i domniemany ojciec współpracują z sądem. A co, jeśli ojciec nie stawia się na rozprawie? Postępowanie wciąż jest możliwe. Zobacz, jak w takiej sytuacji przebiega sprawa o ustalenie ojcostwa.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Jak przebiega ustalenie ojcostwa w sądzie?

▶ Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego – co wtedy?

Jak przebiega ustalenie ojcostwa w sądzie? 

W sytuacji, gdy dziecko 👧 nie pochodzi ze związku formalnego lub nie zostało uznane przez żadnego mężczyznę, można wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda. Może to zrobić matka, pełnoletnie dziecko, prokurator lub mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem danego dziecka [1], [2].

Podczas postępowania sąd musi zweryfikować ojcostwo mężczyzny. W tym celu może przesłuchać świadków 👥 lub zapoznać się z otrzymaną korespondencją. Jednak najbardziej wiarygodnym dowodem dla sądu będą badania DNA 🧬. Możemy wykonać je samodzielnie przed rozpoczęciem postępowania. Niektóre laboratoria oferują badania z zachowaniem procedur sądowych. Oznacza to, że od domniemanego ojca, dziecka i matki pobrane zostać muszą wymazy z policzka, a każda z badanych osób przed pobraniem musi potwierdzić swoją tożsamość. Nie możemy oddać do analizy próbki innego rodzaju. Jeśli nie wykonamy badania prywatnie, to najprawdopodobniej skieruje nas na nie sąd [2].

Można również wykonać badanie prywatne, przy którym nie ma obowiązku uczestnictwa obojgu opiekunów prawnych 👫 dziecka – w takiej sytuacji warto skorzystać z usług akredytowanego laboratorium, którego wyniki są wyjątkowo wiarygodne.

Uznanie ojcostwa danego mężczyzny skutkuje przyznaniem mu władzy rodzicielskiej. Dziecku od tego momentu przysługuje prawo do noszenia nazwiska ojca, otrzymywania alimentów 💰 i dziedziczenia spadku po ojcu. Matka dziecka z kolei może wnioskować o zwrot kosztów, które poniosła w związku z ciążą i porodem [2], [3].

Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego – co wtedy?

Wielu ojców próbuje uniknąć płacenia alimentów, nie stawiając się na rozprawie. Jest to bezskuteczne rozwiązanie. W Polskim prawie 🇵🇱 istnieje zapis mówiący, że sytuacji, gdy nie da się ustalić miejsca pobytu ojca, sąd musi wyznaczyć kuratora . Będzie on reprezentował domniemanego ojca podczas postępowania [4].

W przypadku nieobecności ojca na postępowaniu matka lub pełnoletnie dziecko będą musieli udowodnić ojcostwo danego mężczyzny. W tym celu przedstawić muszą konkretne dowody. Może być to np. korespondencja, zdjęcia czy zeznania świadków. Po zapoznaniu się z dowodami sąd wyda tzw. wyrok zaoczny. Może on w nim uznać ojcostwo lub oddalić powództwo, jeśli uzna dowody za niewystarczające ❌ [4].

 

Źródła:

  1. https://mamotoja.pl/rodzina/prawo-i-finanse/ustalenie-ojcostwa-kto-moze-zlozyc-pozew-czy-mozna-domagac-sie-alimentow-16070-r1/
  2. https://pewnytato.pl/ustalenie-ojcostwa-krok-kroku/
  3. https://www.infor.pl/prawo/alimenty/ustalenie-ojcostwa/251755,Jakie-sa-skutki-uznania-ojcostwa.html
  4. https://bezprawnik.pl/ustalenie-ojcostwa/

To również może Cię zainteresować: Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA