Planowanie rodziny a zdrada - test na ojcostwo w ciąży
 

Planowanie rodziny a zdrada – test na ojcostwo w ciąży

planowanie rodziny

Ciąża jest jednym z najważniejszych etapów planowania rodziny. W pewnych sytuacjach wiadomość o ciąży może wywoływać wątpliwości ze strony mężczyzny co do ojcostwa. Co zrobić w takim przypadku? Co zrobić, gdy w grę wchodzi zdrada? Czasem jest ona wynikiem „chwilowej słabości”, której później kobieta żałuje do końca życia. W w związkach z dużym stażem darzymy siebie nawzajem tak silnymi uczuciami i przywiązaniem, że jesteśmy w stanie wybaczyć nawet zdradę. Planowanie rodziny, w sytuacji gdy Twoja ciężarna partnerka dopuściła się zdrady nie jest łatwe, a niepewność związana z tym, kto jest biologicznym ojcem dziecka jest przytłaczająca. Jak rozwiać te wątpliwości? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

 Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Planowanie rodziny a zdrada – czy można wykonać test na ojcostwo w ciąży?

▶ Test na ojcostwo w ciąży – jakie są dostępne metody badania?

▶ Planowanie rodziny – odbierz wynik testu na ojcostwo w ciąży i zyskaj bezcenny spokój

Planowanie rodziny a zdrada – czy można wykonać test na ojcostwo w ciąży?

Na wykonanie testu na ojcostwo w dużej mierze decydują się mężczyźni, którzy nie są pewni swojego ojcostwa lub planowanie rodziny ich przerosło 🫣 i mają wątpliwości, jednak spory odsetek stanowią również kobiety, które dopuściły się zdrady. Test na ojcostwo jest jedynym badaniem, które niemal w 100% potwierdza ✅ lub zaprzecza ❌ ojcostwo mężczyzny. Do niedawna w Polsce dostępne były tylko standardowe badania na ojcostwo, które można wykonać po narodzinach dziecka. Są one nadal jednymi z najczęściej wykonywanych testów ze względu na stosunkowo niską cenę 🪙, łatwy proces badania i brak przeciwwskazań do jego wykonania.

Z roku na rok zauważalna jest rosnąca popularność testów na ojcostwo w ciąży – jest to pewne badanie, tak samo jak po narodzinach, a przede wszystkim bezpieczne 🛡 dla dziecka, jak i matki [1].

Test na ojcostwo w ciąży – jakie są dostępne metody badania?

Test na ojcostwo w ciąży 🤰 może zostać wykonany na dwa sposoby – oba są tak samo skuteczne. Pierwsza metoda opiera się na pobraniu krwi matki dziecka oraz wymazu z policzka domniemanego ojca (bądź też innych próbek od ojca – włosów z cebulkami, paznokci czy śladów nasienia), z kolei druga metoda bazuje na pobraniu płynu owodniowego oraz dowolnego materiału DNA od rodziców.

W przypadku testu na ojcostwo wykonywanego przy użyciu krwi matki dziecka izolowane jest DNA dziecka, które w trakcie ciąży swobodnie krąży w krwiobiegu matki. Wraz z rozwojem ciąży jego stężenie w organizmie mamy rośnie [2]. Samo pobranie próbek zarówno od matki, jak i domniemanego ojca jest szybkie i w zasadzie bezbolesne 💯. Test na ojcostwo w ciąży przeprowadzany tą metodą można wykonać już od 8. tygodnia ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży wykonywany na podstawie płynu owodniowego nieco się różni. Sama próbka płynu owodniowego jest pobierana podczas rutynowych badań w ciąży, pobranie jest niemal w 100% bezpieczne. Doświadczony lekarz ginekolog bardzo cienką igłą 💉 pobiera zaledwie kilka ml płynu. Z racji tego, że materiał do badania pobierają najlepsi specjaliści w kraju, badanie można wykonać jedynie w kilku miastach na terenie Polski 🇵🇱. Test z płynu owodniowego możliwy jest do wykonania już od 15. tygodnia ciąży.

Planowanie rodziny – odbierz wynik testu na ojcostwo w ciąży i zyskaj bezcenny spokój

Test na ojcostwo w ciąży jest jednym z najnowocześniejszych badań DNA, można go przeprowadzać już od 8. bądź od 15. tygodnia ciąży. Wyniki badań dostępne są zazwyczaj w ciągu 10 – 15 dni roboczych ⌛. Wynik daje taką samą pewność jak wyniki testów wykonanych w sposób tradycyjny po narodzinach dziecka.

Cena testu na ojcostwo w ciąży 💰 jest uzależniona od rodzaju wybranego badania. Najtańsze badania – te, dostępne od 15 tygodnia ciąży to koszt w granicach 2000 – 3000zł. Różnica w cenie wynika z kilku czynników. Pierwszym z nich jest grupa krwi Pacjentki, w przypadku ujemnej grupy krwi 🩸 przed wykonaniem amniopunkcji, tzn. pobrania płynu owodniowego należy podać przyszłej mamie immunoglobulinę. Drugim czynnikiem jest lokalizacja. W zależności od miasta, w którym pobierany jest płyn owodniowy cena się różni. Aktualnie badanie wykonywane jest w następujących miastach: Bytom, Kraków, Kielce, Poznań, Gdańsk, Warszawa i Zielona Góra.

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki dostępny od 8 tygodnia ciąży to koszt w okolicach 5500 – 7000zł [3]. Badanie można wykonać na terenie całego kraju, w pobliskiej przychodni lub korzystając z domowej wizyty pielęgniarki mobilnej!

Dzięki genetyce i badaniom na ojcostwo w ciąży planowanie rodziny jest pewniejsze! Szybki i pewny wynik badania wykonanego jeszcze na etapie ciąży pozwoli cieszyć się nią obojgu partnerom.

Źródła:

[1] https://www.geneticus.pl/badania-dna/badanie-ojcostwa-w-ciazy-z-krwi-czy-z-plynu-owodniowego/

[2] https://www.testdna.pl/poradnik/test-genetyczny-z-krwi-matki/

[3] https://ojcostwoprenatalne.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/pakiet-pewna-mama/

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży a ciąża bliźniacza

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA