Pewny test na ojcostwo - czego jeszcze o nim nie wiedziałeś?
 

Pewny test na ojcostwo – czego jeszcze o nim nie wiedziałeś?

pewny test na ojcostwo, pewne testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo kojarzą Ci się z długim procesem, który wymaga pobrania krwi albo przekazania wymazu z policzka? A czy wiedziałeś, że całkowicie pewne badanie można wykonać na podstawie np. puszki po napoju? Co więcej, test na ojcostwo możesz teraz wykonać nawet bez wychodzenia z domu.

1. Pewny test na ojcostwo wykonasz z dowolnej próbki

Wystarczy, że obecny będzie na niej materiał genetyczny badanej osoby. Możesz przekazać więc nie tylko wymazy z policzka, ale także np. używaną maszynkę do golenia, używany smoczek, zużytą gumę do żucia, używane sztućce, kubek, szklankę czy chusteczkę ze śladami wydzieliny.

Niezależnie od rodzaju próbki, wynik zawsze będzie pewny i jednoznaczny. To możliwe, ponieważ DNA w każdym miejscu będzie takie samo. Co więcej, analizowane w teście fragmenty DNA przez całe życie są identyczne.

2. Badanie wykonasz nawet z próbki, która ma wiele lat

Laboratoria z powodzeniem analizują nawet te elementy, które były przechowywane wiele lat, np. włosy z cebulkami znalezione na szczotce. Nie ma bowiem określonego „terminu przydatności” danej próbki z DNA. Na jakość zachowanego materiału ma oczywiście wpływ sposób przechowywania. Jeśli jest taka możliwość, zaleca się więc przekazanie próbek zaraz po ich przygotowaniu.

3. Pewny test na ojcostwo zrealizujesz już po 10. tygodniu ciąży

Już wtedy w krwiobiegu matki znajduje się bowiem wystarczająca ilość DNA dziecka, by test był równie pewny jak ten przeprowadzany po narodzinach. Co więcej, analizowane w teście fragmenty DNA ustalone są już w życiu płodowym i nie zmienią się przez całe życie. Takie badanie polega na pobraniu krwi kobiety i izolacji z niej DNA dziecka, a następnie ustaleniu profili genetycznych uczestników oraz ich porównaniu.

4. Jednoznaczny test DNA można przeprowadzić nawet po śmierci

Może on być zrealizowany na podstawie rzeczy osobistych (na których znajduje się DNA) lub po analizie pokrewieństwa z rodziną. Jeśli krewni dysponują przedmiotami osobistymi zmarłej osoby, mogą przekazać je do laboratorium. W ten sposób można jednoznacznie ustalić ojcostwo nawet po śmierci.

5. Test na ojcostwo wykonasz bez wychodzenia z domu

Test na ojcostwo – wystarczy, że zamówisz zestaw do pobierania próbek (np. online), pobierzesz je zgodnie z instrukcją i prześlesz do laboratorium pocztą lub kurierem. Wynik dostępny jest najczęściej w ciągu kilku dni i możesz otrzymać go listem, telefonicznie oraz e-mailem.


Zobacz też: 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA