Test na ojcostwo- ważne informacje
 

Test na ojcostwo – ważne informacje

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne, Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo, Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo, Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo

Test na ojcostwo, wykonywany na podstawie badań DNA, to jedna z najbardziej wiarygodnych metod potwierdzania oraz wykluczania ojcostwa. Nowoczesne metody pozwalają z dużym prawdopodobieństwem sprawdzić ojcostwo na podstawie badania dziecka i domniemanego ojca. Dodatkowo odbywa się to z użyciem dowolnych próbek zawierających materiał genetyczny osób badanych.

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?
Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?
Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?
Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?

Po przeprowadzeniu testu na ojcostwo osoba zlecająca badanie otrzymuje pełny raport. To kilkustronicowa analiza, na którą składa się kilkanaście elementów, w tym między innymi: profil genetyczny osób badanych. Odczytem zajmuje się jednak osoba oddelegowana przez ośrodek badawczy, która rozumie zasady przeprowadzenia testu oraz jego wynik.

Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminalistyki uznaje się, że wynik zatwierdzający ojcostwo z bardzo wysokim prawdopodobieństwem powinien oscylować wokół 99,9999%.

Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?

Wybór właściwego laboratorium genetycznego, które przeprowadzi zlecone badania na ojcostwo nie jest najprostszym zadaniem. Istnieje wiele placówek, które zajmują się tego typu problematyką. Co, więcej oferty poszczególnych ośrodków badawczych mogą się znacząco różnić. W związku z tym powstaje pytanie, czym kierować się przy wyborze konkretnej placówki. Wymienia się kilka takich czynników: dostępność informacji na temat placówki, doświadczenie specjalistów zatrudnionych w placówce, jakość przeprowadzanych analiz, posiadane certyfikaty czy jakość obsługi klienta (w tym umiejętność dopowiadania na pytanie i wsparcie).

Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo można wykonać wyłącznie w przychodni, w której wykonywane są badania genetyczne. Niestety nie każda placówka medyczna prowadzi tego rodzaju usługi. Warto korzystać z renomowanych placówek prywatnych, które oferują wysoką jakość usług, dyskrecję i wiarygodność wyników.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA