Ojcostwo na podstawie grup krwi dziecka i rodziców? ✔ Sprawdź! [CZAT]
 

Czy można sprawdzić ojcostwo na podstawie grup krwi ojca i dziecka?

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa

W czasach kiedy testy genetyczne nie były dostępne, porównywanie grup krwi w celu ustalenia ojcostwa stosowano na szeroką skalę. Pozwalało to jednak wyłącznie wstępnie wykluczyć ojcostwo, bez możliwości jego potwierdzenia. Obecnie istnieją dużo skuteczniejsze metody ustalania biologicznego pokrewieństwa między osobami. Są nimi testy DNA na ojcostwo. Grupa krwi a ojcostwo – dlaczego to wcale nie jest pewna metoda?

Spis treści:

Czy można sprawdzić ojcostwo na podstawie grup krwi? Grupa krwi a ojcostwo

Na podstawie grup krwi w niektórych przypadkach można było wyłącznie wykluczyć ojcostwo, ale z potwierdzeniem ojcostwa sytuacja nie była już taka oczywista. A to dlatego, że każdy z nas może posiadać jedną z tylko czterech możliwych grup krwi (0, A, B, AB). Tak więc szanse, że dwaj obcy mężczyźni będą posiadać taką samą grupę krwi są bardzo duże, stąd potwierdzenie ojcostwa tylko na tej podstawie jest praktycznie niemożliwe.

Jeśli grupa krwi ojca, matki i dziecka była pewną i sprawdzoną informacją, to zdarzały się przypadki, kiedy można było wykluczyć ojcostwo.Przykładowo, jeśli obydwoje rodzice posiadają grupę krwi „A” to nie jest możliwe, aby dziecko posiadało inną grupę krwi niż „A” lub „0”. Jeśli dziecko posiadałoby grupę krwi „B” lub „AB” to przy takim układzie można by wykluczyć ojcostwo, gdyż biologiczny ojciec musiałby posiadać przynajmniej grupę krwi „B”.


ojcostwo na podstawie grup krwi, grupa krwi a ojcostwo


Istnieją też sytuacje kiedy nie można wykluczyć ojcostwa na podstawie grup krwi. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku rodziców posiadających grupę krwi „A” i „B”. Przy takim układzie dziecko pochodzące z tego związku może posiadać każdą z czterech możliwych grup krwi: 0, A, B, AB. Bywały też przypadki gdy grupy krwi były oznaczane nieprawidłowo, stąd informacja dotycząca samego ojcostwa też mogła być zafałszowana.

Ciekawy artykuł: Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

Dziedziczenie grup krwi TABELA

Poniżej zamieszczamy tabelę przedstawiającą grupy krwi rodziców wraz ze wskazaniem grup krwi, jakie może odziedziczyć dziecko.

ojcostwo na podstawie grup krwi

Źródło: https://www.ciazowy.pl/

Jak sprawdzić ojcostwo? DNA lepsze od grupy krwi, bo unikalne

ojcostwo na podstawie grup krwiI charakterystyczne tylko dla danego człowieka, a jednocześnie (tak jak w przypadku grup krwi) dziedziczone po rodzicach.

Te dwie cechy materiału genetycznego sprawiają, że na podstawie jego analizy można precyzyjnie zidentyfikować daną osobę, jak również określić relację biologiczną jaka łączy dwoje ludzi — np. dziecko i jego potencjalnego ojca.

Za pomocą badań genetycznych można w sposób całkowicie pewny ustalić ojcostwo, nie tylko je wykluczyć, ale również potwierdzić.

Pomimo że metoda ustalania ojcostwa na podstawie grup krwi była kiedyś szeroko stosowana również w sądownictwie, to w chwili obecnej jest małowartościowym narzędziem, obarczonym dużym ryzykiem błędu i praktycznie w 100% wypartym przez testy DNA.

Więcej o pewności badań DNA na ojcostwo mówi specjalista, mgr Barbara Prokurat:

Genetyczny test na ojcostwo to najpewniejszy sposób na sprawdzenie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Takie badanie polega na ustaleniu profili genetycznych osób badanych – nazywanych „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ dla każdej osoby, oprócz bliźniąt jednojajowych, są one unikalne – które później porównuje się ze sobą. Badanie wykonywane w doświadczonym i akredytowanym laboratorium zawsze zapewnia wynik, który wyklucza bądź potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.


Zobacz film: Z jakich próbek możesz zrobić test na ojcostwo?


Zobacz też:

5/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA