Czym kierować się przy wyborze laboratorium, któremu zlecimy test na ojcostwo?
 

Czym kierować się przy wyborze laboratorium, któremu zlecimy test na ojcostwo?

Gdzie zrobić badanie ojcostwa

Dla wielu mężczyzn podjęcie decyzji o poddaniu się testom na ojcostwo jest niezwykle trudne. Wynik badania może mieć znaczący wpływ na życie zarówno jego samego, jak i reszty rodziny. Jest to powód, dla którego powinno się to robić świadomie i z dużą rozwagą. Po podjęciu decyzji o realizacji badania pojawia się z kolei problem związany z wyborem odpowiedniej placówki.

Na polskim rynku medycznym działa co najmniej kilka laboratoriów świadczących usługi z tego zakresu. Co zrobić, aby w gąszczu ofert znaleźć tę najodpowiedniejszą? Wystarczy zastosować się do kilku dość istotnych wskazówek.

Informacje zawarte na stronach internetowych

Strona internetowa jest wizytówką firmy. Wygląd oraz zawarte na niej informacje powinny być przedmiotem wnikliwej analizy i stanowić pierwszy punkt naszych poszukiwań. Ceniące się laboratoria genetyczne umieszczają na swoich serwisach internetowych wszelkie niezbędne informacje, które mogłyby zainteresować potencjalnego klienta. W przypadku tego typu placówek niezwykle istotne będą informacje na temat prowadzonych testów DNA na ojcostwo, stosowanych technik analizy, jak również samych pracowników. Im więcej danych tym lepiej. Strona internetowa bogata w informacje będzie świadczyła o tym, że firma nic przed nami nie ukrywa.

Doświadczony personel medyczny

Wybierając laboratorium powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile czasu dana firma działa na rynku. Na stronach niektórych placówek widnieją także informacje o ilości i rodzaju przeprowadzonych badań. Jest to niezwykle ważne, gdyż świadczy o doświadczeniu w realizacji oferowanych przez nie usług. W przypadku diagnostyki DNA oraz testów na ojcostwo doświadczenie będzie miało kluczowe znaczenie. Chcemy przecież, aby uzyskany wynik badania był źródłem pewnej i jednoznacznej wiedzy. Ustalenie biologicznego ojcostwa jest sprawą zbyt istotną, dlatego też o błędach czy braku odpowiednio przygotowanych pracowników nie może być mowy.

Jakość

Ocena jakości świadczonych usług może stanowić pewien problem. Nie jesteśmy przecież profesjonalistami i nie znamy się na wykorzystywanych w badaniach technologiach. Nikt zresztą od nas tego nie oczekuje. Wszystkie z ogłaszających się w Internecie firm zapewniają o najwyżej jakości badań i pewności wyniku, powołując się przy tym na różne argumenty. Jest to normalne zjawisko – każdy chce przecież zareklamować się jak najlepiej. Co więc zrobić, aby nie dać się zwieść? Na jednoznaczność wyniku testu na ojcostwo będzie miało wpływ kilka elementów. Liczy się bowiem nie tylko liczba badanych markerów, ale przede wszystkim ich jakość. Równie ważny jest sprzęt, jakim dysponuje dane laboratorium, wspomniane już wcześniej doświadczenie i wreszcie stopień zaawansowania przeprowadzonej analizy statystycznej.

Certyfikaty

Certyfikaty są kolejnym punktem na naszej drodze do znalezienia odpowiedniej placówki. Wszelkie dokumenty potwierdzające wiarygodność danej firmy mogą być dla nas sygnałem, że warto jej zaufać.

Miła i profesjonalna obsługa

Chyba we wszystkich branżach opierających się na usługach niezwykle istotna jest obsługa klienta. Odpowiednie traktowanie osób chcących wykonać badanie DNA na ojcostwo powinno być także obowiązkiem laboratoriów genetycznych. Z tym jednak bywa bardzo różnie.
Są oczywiście firmy, dla których stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery stanowi priorytet. Istnieją niestety i takie, które skupiają się wyłącznie na realizacji badań, odsuwając tym samym kwestię jakości obsługi na dalszy plan. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę jest sposób przechowywania informacji. Wszystkie laboratoria mają bowiem absolutny obowiązek zachowania poufności. Oznacza to, że nie mogą one udostępniać żadnych informacji na temat swoich klientów oraz wykonywanych dla nich badań osobom do tego nieupoważnionym. Pracownicy placówki medycznej są zobowiązani do udzielenia nam pełnej i rzetelnej informacji tylko osobom zainteresowanym.

Opinie klientów

Przed ostatecznym wyborem firmy, której zlecimy nasz test warto zapoznać się z opiniami innych klientów. Źródłem takich opinii będzie oczywiście Internet. Ocena osoby mającej już pewne doświadczenie w tej kwestii może okazać się bardzo pomocna i wskazać nam kolejne istotne aspekty, na które nie zwróciliśmy jeszcze uwagi.


Zobacz też:

 
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA