Nauka a więzy krwi
 

Nauka a więzy krwi

Badanie na ojcostwo to w 99.9999% potwierdzenie lub w 100% zaprzeczenie pokrewieństwa. To osiągnięcia nauki, z zakresu biologii i genetyki, które pozwalają w sposób nieinwazyjny zdobyć wiedzę, jaka dla poprzednich pokoleń była niedostępna. Zazwyczaj opiera się na porównaniu materiału genetycznego matki, ojca i dziecka. Badanie rozwiązuje kwestie zarówno osobiste, jak i prawne.

Czy istnieją przeciwskazania do badania na ojcostwo?
Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?
Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?

Czy istnieją przeciwwskazania do badania na ojcostwo?

Jak przy każdych badaniach, zastanawiasz się pewnie czy istnieją przeciwwskazania do badania DNA na ojcostwo? Nie, absolutnie nie ma żadnych przeciwwskazań do takich badań DNA. Samo badanie jest nie inwazyjne i bezbolesne. Polega na pobraniu materiału DNA z wewnętrznej strony policzka bądź z innych próbek śladowych np. szczoteczka do zębów czy smoczek dziecka. Żadne choroby istniejące ani przebyte nie zmieniają naszego DNA, tym bardziej wiek czy tryb życia.

Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?

Z roku na rok badania genetyczne na ojcostwo zyskują coraz większą popularność. Istnieje kilka powodów. Po pierwsze to oczywiście kwestia finansowa. Jeszcze kilka lat temu za takie badanie płaciło się kilka tysięcy złotych i najczęściej zlecały je sądy w postępowaniach o ustalenie ojcostwa. Obecnie coraz większa liczba laboratoriów wykonuje takie badania DNA i ich cena oscyluje w okolicy 600-800 zł na zlecenie prywatne. Dodatkowo niektóre laboratoria oferują rozłożenie płatności na raty. Po drugie dostępność takich badań i łatwość zlecenia ich wykonania. Test można wykonać bez wychodzenia z domu. Po trzecie z roku na rok rośnie liczba zdrad, a tym samym rozwodów. Łatwy dostęp do badań pozwala szybko rozwiać wątpliwości.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?

Robiąc badanie, zastanawiasz się pewnie, czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test DNA na ojcostwo? Jeżeli materiał został pobrany prawidłowo, od właściwej osoby to nie ma możliwości błędu. Laboratoria działające zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii, dają pewność przebadanych próbek. Testy DNA wykonywane są zazwyczaj dwu- lub trzykrotnie dla wykluczenia błędów. Jedyną przesłanką do powtórzenia testu, może być zlecenie badania przez sąd w sytuacji spornej podczas procesu. Badanie takie ma trochę inny przebieg ze względu na procedury.

Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?

Skoro popularność testów na ojcostwo rośnie to logicznym pytaniem jest czy procedura badania na ojcostwo jest prosta? Standardowo, kiedy badanie na ojcostwo wykonujemy prywatnie, cała procedura jest maksymalnie uproszczona. Zamawiamy online lub telefonicznie zestaw do badania, pobieramy wymaz, odsyłamy próbkę. Po ok. 7 dniach dostajemy wynik testu na ojcostwo. Bardziej skomplikowaną procedurą jest badanie ojcostwa na potrzeby sądu. Konieczna jest wtedy zgoda matki dziecka, próbki pobierane są przy świadkach, cała procedura jest odpowiednio protokołowana a dodatkowo swoją opinię załącza biegły sądowy.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA