Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do testu na ojcostwo?
 

Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do testu na ojcostwo?

Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa

Test na ojcostwo wymaga analizy materiału genetycznego należącego do osoby, która ma w nim uczestniczyć. Z uwagi na fakt, że DNA znajduje się w zasadzie we wszystkich komórkach ludzkiego ciała źródeł takiego materiału może być przynajmniej kilka. Co będzie nadawało się do badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

Wymaz z wewnętrznej strony policzka

Standardowo do testu na ojcostwo wykorzystuje się próbki w postaci wymazu z wewnętrznej strony policzka. Analizie podlega DNA pochodzące nie tyle ze śliny, co ze znajdujących się w jamie ustnej komórek nabłonkowych. A dlaczego akurat wymazy z policzka? Wymazy pobiera się przy użyciu specjalnych sterylnych wymazówek. Ryzyko zanieczyszczenia obcym DNA jest w tym przypadku bardzo małe, a jego izolacja okazuje się dużo prostsza. Próbki do prywatnego testu na ojcostwo można przygotować własnoręcznie, a następnie wysłać pocztą do laboratorium. W razie wątpliwości można też skorzystać z pomocy placówki, w której zlecone zostało badanie.

Analiza mikrośladów

Wymaz z wewnętrznej strony policzka, choć najczęściej wykorzystywany, nie jest jedynym źródłem ludzkiego DNA. Laboratoria genetyczne z powodzeniem analizują również inne materiały, a nazywa się je mikrośladami. Będą nimi przedmioty, na których może znajdować się materiał genetyczny badanej osoby. Zalicza się do nich np. maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, zużytą chusteczkę higieniczną, włosy wyrwane wraz z cebulkami oraz wiele innych. Warunkiem uzyskania wiarygodnego wyniku jest pewność, że próbki poddane analizie należą wyłącznie do badanej osoby. Mikroślady, w przeciwieństwie do wspomnianych wyżej wymazówek nie są sterylne. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że będą one zanieczyszczone obcym DNA.

Choć z próbkami do testu na ojcostwo należy obchodzić się bardzo ostrożnie, to sam udział w badaniu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Materiał może pochodzić zarówno od osoby młodej, jak i starej. Kondycja zdrowotna oraz przebyte choroby również nie odgrywają tutaj większej roli. Nie ma znaczenia, jaki materiał posłuży nam do analizy, ważne natomiast, żeby był on zachowany w dobrym stanie. Informacje w nim zawarte są jednakowe dla wszystkich typów materiału, zatem każdy z nich nadaje się do badania.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA