Koszt testu na ojcostwo

od czego zależy koszt testu na ojcostwo

Koszt badania na ojcostwo to najczęściej od ok. 600 do ok. 2500 złotych, gdy badanie wykonuje się po urodzeniu dziecka oraz od ok. 2000 do ok. 6000 złotych, gdy jest ono realizowane w ciąży. Różnice w cenie wynikają z jego rodzaju (prywatny, w ciąży czy sądowy), pobieranego DNA, liczby uczestników czy czasu realizacji.

Na koszt wpływa też liczba markerów DNA analizowanych w badaniu oraz przedstawienie profili genetycznych na rezultacie oraz certyfikaty laboratorium.

Koszt testu na ojcostwo do celów prywatnych

Test na ojcostwo do celów prywatnych to koszt ok. 600-2500 złotych. Na różnicę mają wpływ sposób i miejsce pobierania materiału genetycznego (wymaz z policzka albo mikroślady, np. używana maszynka do golenia) i liczba uczestników testu. Co więcej, na koszt wpływa też czas realizacji zlecenia, który może w niektórych laboratoriach wynosić tylko 24-48 godzin. Ważne, by sprawdzić również, ile markerów analizuje dane laboratorium.

Analiza 34 markerów DNA pozwala uzyskać pewny wynik także w momencie badania tylko mężczyzny i dziecka – również w sytuacji, gdy 24 markery DNA nie wystarczą. Koszt testu jest też uzależniony od odczynników i sprzętów stosowanych w laboratorium czy od uzyskanych certyfikatów.

od czego zależy koszt testu na ojcostwo

REKLAMA

Koszt testu na ojcostwo do celów sądowych

Koszt testu na ojcostwo do celów sądowych to ok. 1400-1800 złotych, więc różnice nie są duże. Nie ma jednak możliwości przeprowadzenia takiego badania za kilkaset złotych. Jest to związane z tym, że test sądowy musi być realizowany z wykorzystaniem specjalnej procedury (np. w czasie pobierania próbek), a do wyniku dołącza się ekspertyzę eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który jest w tym przypadku biegłym sądowym. Cena testu na ojcostwo sądowego może różnić się w zależności od czasu realizacji.

Koszt testu na ojcostwo w ciąży

Realizacja testu w ciąży to koszt ok. 2000-2500 złotych lub ok. 6000 złotych. Skąd ta rozbieżność? Pierwszy koszt dotyczy pobierania próbek dziecka w czasie badań prenatalnych – z kosmówki albo płynu owodniowego. Jednocześnie DNA dziecka może być sprawdzone pod kątem wad genetycznych, np. zespołu Downa. Drugi sposób pobierania próbek to pobranie krwi od matki i izolacja z niej DNA dziecka, co może być zrealizowane już po 8. tygodniu ciąży.

Pamiętaj, że test na ojcostwo zlecasz raz na całe życie,

wybierz zatem najlepsze laboratorium!



Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA