Test ojcostwa cena - od czego zależy i jakie badanie wybrać?
 

Test ojcostwa – cena

Test ojcostwa cena od czego zależy

Test na ojcostwo cena” to fraza bardzo często szukana przez użytkowników w Internecie. Jaka jest zatem cena testu na ojcostwo? Najczęściej waha się ona między ok. 600 a ok. 2500 złotych, gdy badanie przeprowadza się po narodzinach dziecka i między ok. 2000 a ok. 7000 złotych, gry robi się to w ciąży. Na cenę ma wpływ rodzaj testu ojcostwa (w ciąży, prywatny czy sądowy), liczba badanych osób, rodzaj próbek DNA czy czas czekania na rezultat.

Cena testu na ojcostwo zależy też od liczby analizowanych markerów DNA.

Test ojcostwa – cena badania do celów prywatnych

Cena testu na ojcostwo do celów prywatnych to pomiędzy 600 a 2500 złotych. Skąd takie różnice? Są one związane z możliwością przekazania różnych próbek (wymaz z policzka albo mikroślady, np. używany smoczek), miejscem pobierania (w domu albo w placówce), liczbą uczestników testu czy obecnością innych opcji. Mogą być to np. wynik w obcym języku, szybki czas wysyłki wyniku (już 24-48 godzin), gwarancja na próbki czy porady ekspertów. Co więcej, warto sprawdzić, ile markerów DNA analizuje laboratorium.

Cena badania zależy też od liczby badanych markerów DNA, sprzętu i odczynników używanych przez laboratorium czy uzyskanych certyfikatów. Warto tu dodać, że analiza 24 markerów DNA gwarantuje pewny wynik również wtedy, gdy w badaniu biorą udział tylko dwie osoby (ojciec i dziecko).

Obecnie najszerszy zakres markerów to 34. To jedyna oferta na rynku, która pozwala uzyskać pewny wynik przy badaniu bez matki nawet w takiej sytuacji, gdy przy badaniu 24 markerów wynik mógłby być niewystarczająco pewny (np. przy nieprzewidywalnej mutacji u dziecka).

Test ojcostwa – cena badania do celów sądowych

Za sądowe ustalenie ojcostwa płaci się zwykle między ok. 1400 a ok. 1800 złotych. Ceny nie różnią się tak bardzo, a koszt testu zależny jest od czasu oczekiwania na rezultat i opcjo dodatkowych takich jak np. porada prawna.

Testu sądowego nie da się wykonać za kilkaset złotych, gdyż takie badanie musi być przeprowadzone w oparciu o specjalną procedurę. Wiąże się ona m.in. z koniecznością pobrania próbek w placówce i dołączeniem ekspertyzy do wyniku (sporządza ją ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni rolę biegłego sadowego).

Test ojcostwa – cena badania w ciąży

Test ojcostwa w ciąży kosztuje ok. 2000-2500 złotych albo ok. 7000 złotych. Różnice w cenie zależą od tego, w jaki sposób pobiera się próbki DNA dziecka. Można zrobić to w czasie badań w ciąży i jednocześnie sprawdzić, czy dziecko nie ma wad genetycznych, np. zespołu Downa. Wtedy próbkami są kosmówka albo płyn owodniowy. Drugim sposobem jest pobranie krwi od matki i izolacja z niej DNA dziecka.

Pamiętaj, że sądowe ustalenie ojcostwa, wykonujesz raz na całe życie,

więc warto wybrać najlepsze laboratorium!Zobacz też: 

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA