Wybór odpowiedniego testu na ojcostwo oraz dobrego laboratorium jest kluczowy. Gwarantuje nie tylko całkowicie pewny wynik, ale również wygodę, bezpieczeństwo i stałą cenę. Jeśli chcesz więc ustalić ojcostwo, najpierw sprawdź, jakich błędów nie popełnić i na co zwrócić uwagę!
Jak nie popełnić błędu przy ustalaniu ojcostwa?
1. Nie kieruj się tylko ceną testu
Niska cena wydaje się kusząca, jednak w przypadku testu na ojcostwo nie warto oszczędzać. Najważniejsza jest bowiem pewność, którą gwarantuje tylko analiza 34 markerów DNA. Wiele laboratoriów oferuje tańsze testu na podstawie jedynie 16 markerów.
Tymczasem to 34 markery DNA gwarantują wynik, który wyklucza ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999% – nawet wtedy, gdy w badaniu biorą udział tylko mężczyzna i dziecko. Taki wynik jest pewny zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
2. Poproś o przykładowy wynik
Przed zleceniem badania warto poprosić o pokazanie przykładowego wyniku testu ojcostwa. Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że niektóre laboratoria nie dołączają do wyniku elementów świadczących o jego pewności.
Na wyniku powinny znaleźć się: profile genetyczne badanych osób, odpowiednie podpisy i pieczątki, a także analiza statystyczna. Te elementy świadczą o rzetelnie przeprowadzonej analizie, a profile genetyczne są wręcz dowodem na to, że została przeprowadzona.
3. Dopytaj o ostateczną cenę badania
Dowiedz się też, jakie opcje zawarte są w cenie badania. Co w sytuacji, w której konieczne będzie powtórne wykonanie testu? Sprawdź czy Twoje próbki będą ubezpieczone i czy będziesz mógł przekazać nowe, jeśli z jakichś powodów okażą się nieodpowiednie.
Warto upewnić się również, czy przesyłka (np. zestawu do pobierania próbek, wyniku) nie będzie dodatkowo płatna. Niektóre laboratoria podają jedynie podstawową cenę badania – później okazuje się, że klient musi dopłacić. Warto wybrać takie laboratorium, w którym nie ma żadnych dodatkowych i ukrytych kosztów.
4. Sprawdź, jakie próbki możesz oddać do badania
W zależności od rodzaju testu, do badania pobrać można różne próbki. Są to najczęściej wymazy z policzka, krew lub mikroślady. Jeśli chcesz zlecić test prywatny, sprawdź, czy laboratorium umożliwia wykonanie testu właśnie z dowolnych próbek.
Są to elementy, na których znajduje się materiał genetyczny osób badanych, np. używany smoczek, zużyta guma do żucia czy włosy z cebulkami. Jest to forma bardzo wygodna, szczególnie w momencie badania bardzo małych dzieci. W niektórych laboratoriach badania z mikrośladów jest dodatkowo płatne. Wybierz laboratorium, które oferuje najwygodniejszą formę pobierania próbek DNA i ma doświadczenie w badaniu różnych próbek.
5. Sprawdź akredytacje i certyfikaty laboratorium
Tylko laboratorium z doświadczeniem oraz wdrożonymi konkretnymi procedurami może zagwarantować pewny wynik każdego testu. Sprawdź więc, czy laboratorium posiada certyfikaty i akredytację ISO 17025, które świadczą o najwyższej jakości przeprowadzanych analiz. Istnieją również międzynarodowe badania biegłości (np. CTS), które sprawdzają jakość wykonywanych badań. Warto więc dowiedzieć się, czy laboratorium zdecydowało się na udział w tego typu programie.
Jeśli laboratorium zostało sprawdzone wielokrotnie i poddaje się regularnym kontrolom jakości, wdrożyło odpowiednie procedury (np. powtórne wykonanie testu w przypadku wyniku wykluczającego ojcostwo), a także współpracuje np. z sądami – warto mu zaufać.
Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!