Grupa krwi Rh a ojcostwo – czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo?

grupa krwi Rh a ojcostwo, czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo

Porównanie grup krwi pozwala na wstępne wykluczenie ojcostwa jedynie w niektórych przypadkach. Nigdy nie sprawdzi się natomiast do jego potwierdzenia, ponieważ nie jest to sposób skuteczny – grupa krwi nie jest cechą unikalną dla każdego człowieka. Najpewniejszą metodą sprawdzenia ojcostwa jest obecnie test DNA.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo?

Czasami dochodzi do sytuacji, w której pojawiają się wątpliwości co do ojcostwa związane z różnicami w Rh i grupach krwi.

Warto wtedy zdawać sobie sprawę, że może to być jedynie bardzo wstępne wykluczenie ojcostwa. Musi ono zostać potwierdzone w inny sposób, należy również wykonać oznaczenie grupy krwi raz jeszcze.

Stosunkowo często zdarza się bowiem nieprawidłowe wykonanie tego badania. Co więcej, pewne ustalenie grupy krwi jest możliwe dopiero po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia, więc wcześniejsze oznaczenie może być błędne.

Poczytaj więcej: Czy można sprawdzić ojcostwo na podstawie grup krwi ojca i dziecka?

Istnieją  4 grupy krwi w układzie AB0: A, B, AB i 0, które dziedziczy się po rodzicach. Należy więc zdawać sobie sprawę, że identyczne grupy krwi mają miliony osób na całym świecie. Nie jest to więc cecha unikalna, na podstawie której możliwa byłaby identyfikacja danego człowieka.

Co więcej, przy niektórych kombinacjach (jedno z rodziców ma grupę A, drugie B) dziecko może mieć jedną ze wszystkich grup. Niemożliwe jest więc potwierdzenie ojcostwa w ten sposób.

Grupy krwi TABELA

grupa krwi Rh a ojcostwo, czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo

Źródło: https://www.ciazowy.pl/

Jak sprawdzić ojcostwo w pewny sposób?

jakie grupy krwi wykluczają ojcostwoBadania na podstawie 24 lub 34 markerów DNA (najszerszy zakres) to najbardziej pewna metoda ustalenia ojcostwa. Za każdym razem wynik jest jednoznaczny.

Jest to możliwe, ponieważ przy testach genetycznych korzysta się z profili genetycznych osób badanych – nazywanych „genetycznymi odciskami palca”. Profile te są unikalne dla każdego człowieka, niezmienne przez całe życie oraz dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu.

Ustalenie profili oraz późniejsze ich porównanie umożliwia całkowicie jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Jest to więc metoda wykorzystywana przez sądy. Test DNA wykonać można już w ciąży albo po narodzinach dziecka.


Zobacz też:

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA