Badania na ojcostwo w ciąży - ustalenie ojcostwa w czasie ciąży
 

Badania na ojcostwo w ciąży

badania na ojcostwo w ciąży, badanie na ojcostwo w ciąży

Badania na ojcostwo w ciąży gwarantują całkowicie pewne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. To możliwe, bo analizowane w teście fragmenty DNA nie zmieniają się w ciągu życia. Próbki dziecka do badania można pobrać dwiema metodami: w czasie badań prenatalnych lub izolując jego DNA z krwi matki.

Na czym polegają badania na ojcostwo w ciąży?

Realizacja badań na ojcostwo w ciąży polega na pobraniu materiału DNA od dziecka, matki oraz mężczyzny, ustaleniu ich profili genetycznych, a później porównaniu ze sobą. Próbki dziecka mogą zostać pobrane jedną z dwóch metod. Pierwsza polega na pobraniu krwi matki oraz izolacji z niej DNA dziecka. Wtedy materiałem od kobiety jest także krew, natomiast od mężczyzny pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Próbkę dziecka można pozyskać również podczas badań prenatalnych, pobierając płyn owodniowy. Matka i mężczyzna mogą wtedy przekazać dowolny materiał ze swoim DNA, np. używaną maszynkę do golenia czy szczoteczkę do zębów. Rodzaj próbek nie ma znaczenia dla wyniku, który zawsze jest pewny i jednoznaczny.

Badania na ojcostwo w ciąży – kiedy je wykonać?

Decydując się na badania na ojcostwo w ciąży z krwi matki, test można wykonać już po 8. tygodniu ciąży. Jeśli próbka dziecka pobierana jest w czasie badań prenatalnych – po 15. tygodniu ciąży.

Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka warto wykonać w przypadku każdej niepewnej sytuacji.
Dzięki temu szybciej można uregulować sytuację prawną (np. wtedy, gdy mężczyzna nie wie, czy powinien uznać dziecko) i emocjonalną.

Co więcej, pewność co do ojcostwa zmniejsza stres, pozytywnie wpływając na samopoczucie matki i dając jej więcej radości z tego szczególnego czasu.

badania na ojcostwo w ciąży

REKLAMA

Badania na ojcostwo w ciąży – o czym mówi wynik?

Rezultat badania na ojcostwo w ciąży wskazuje na to, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Wynik jest pewny i jednoznacznie wyklucza bądź potwierdza ojcostwo – tak samo jak testu wykonywanego po narodzinach. Analizowane fragmenty DNA są identyczne już od poczęcia, a co więcej laboratorium porównuje unikalne dla każdego człowieka profile genetyczne. Badanie na ojcostwo wystarczy wykonać tylko raz, by mieć pewność już na całe życie.


Zobacz też: 

Aktualizacja 25 kwietnia 2018 r.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA