Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?
 

Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie

Często dostaję od Was pytania, czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie. Chodzi szczególnie o badanie, w którym biorą udział tylko mężczyzna i dziecko. Panuje przekonanie, że nie, że konieczny jest test z pełną procedurą sądową. A co jeśli powiem, że… wynik badania prywatnego też może być dowodem dla sądu!

Prywatny test na ojcostwo i sądowy test na ojcostwo – różnice

Tak naprawdę różnica tkwi tylko w procedurze pobierania próbek, ponieważ pewność wyniku jest identyczna.

W badaniu prywatnym próbki mogą być dowolne (np. wymazy z policzka, używana maszynka do golenia, włosy z cebulkami), można pobrać je też samodzielnie w domu. W teście prywatnym wystarczy udział mężczyzny i dziecka.

Pełna procedura sądowa obejmuje natomiast pobranie wymazów z policzka w placówce i w obecności świadków. Wcześniej sprawdza się też tożsamość wszystkich badanych, aby sąd miał pewność, że próbki pobrano od właściwych osób. W sądowym badaniu ojcostwa konieczny jest też udział matki, ponieważ dodatkowo sprawdza się macierzyństwo (aby np. wykluczyć podmianę dzieci w szpitalu). Do wyniku dołączana jest ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa (pełniącego funkcję biegłego sądowego).

Zobacz też: Z tych próbek można wykonać badanie DNA

Wynik prywatnego testu na ojcostwo a sąd

Zaprzeczenie albo ustalenie ojcostwa, spadek, alimenty… Wynik prywatnego badania ojcostwa może być wykorzystany w sądzie właśnie w tego typu sprawach. Może zostać przede wszystkim uznany za dowód wstępny, aby postępowanie w ogóle mogło się rozpocząć.

A jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i nie chce wykonywać badania sądowego – sąd może podjąć decyzję właśnie na podstawie wyniku prywatnego testu na ojcostwo!

To może Cię zainteresować: Testy na ojcostwo prawo – baza wiedzy o testach na ojcostwo


czy wynik testu można wykorzystać w sądzie

OTWÓRZ PORADNIK [PDF]


Wynik badania na ojcostwo zawsze jest pewny

Test na ojcostwo to najpewniejszy sposób, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. W badaniu analizowane są fragmenty DNA, które nigdy się nie zmieniają i są identyczne w każdej komórce ciała (dlatego każda próbka jest pewna).

Laboratorium nie rozdziela ponadto badań na prywatne i sądowe: zawsze wykonuje je taką samą metodą, na tych samych odczynnikach i przez doświadczonych laborantów. Jeśli chcesz wykorzystać wynik testu na ojcostwo w sądzie, szczególnie zwróć więc uwagę na wybór laboratorium.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim akredytacja PCA na zgodność z normą ISO 17025, analiza 34 markerów DNA i współpraca z sądami (udokumentowana opiniami i referencjami).

Więcej informacji na temat wyboru laboratorium znajdziesz w poradniku:

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE LABORATORIUM BADAŃ DNA? [PDF]

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA