Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?
 

Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

darmowy test na ojcostwo, czy można zrobić darmowy test na ojcostwo

Jest wiele osób, które szukają informacji, czy można zrobić darmowy test na ojcostwo. Badanie to wiąże się z niemałym wydatkiem, ale od jego wyniku wiele może zależeć. Poniżej podpowiadamy, czy badania DNA na ojcostwo można zrobić na NFZ, czy mogą być opłacone np. przez sąd? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

Skoro badanie DNA na ojcostwo ma bardzo duże znaczenie, ale nie jest związane z kontrolą stanu zdrowia, ani jego poprawą, to czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

Z tego powodu, że jego cel to potwierdzenie lub wykluczenie tego, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka, nie ma możliwości jego refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ refunduje tylko badania medyczne, służące sprawdzeniu stanu zdrowia lub jego poprawie.

Darmowy test na ojcostwo – czy może być opłacony przez sąd?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy darmowy test na ojcostwo, jeśli na badanie kieruje sąd? Otóż może się tak zdarzyć, że koszty badania zostaną poniesione przez Skarb Państwa. Jednak dotyczy to tylko bardzo rzadkich sytuacji, takich jak:

  • dziecko, w stosunku do którego ustalane jest ojcostwo, przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
  • bardzo trudna sytuacja finansowa, która w jednoznaczny sposób uniemożliwia opłacenie kosztów badania (wymaga to przedstawienia szczegółowego sytuacji i okazania dochodów).

Sytuacje, kiedy sąd zwalnia z opłat testu, są bardzo rzadkie.

Najczęściej stronami w tego typu procesach są osoby prywatne, więc jeśli nie mają wystarczających środków na pokrycie kosztów badań, sąd najczęściej rezygnuje z ich przeprowadzenia.

Opiera się wtedy na dowodach takich jak zdjęcia, smsy, zeznania świadków. Konsekwencją tego jest wydłużony czas sprawy i  tym samym wzrost jej kosztów.

Natomiast, gdy sąd kieruje na wykonanie badania DNA na ojcostwo, to zazwyczaj jego cena jest wyższa od tego przeprowadzanego prywatnie. Ponadto nie jest możliwe, by wybrać samodzielnie miejsce, datę oraz godzinę pobrania.

Czy test na ojcostwo może być opłacony w ratach?

Skoro na tę chwilę darmowy test na ojcostwo nie jest dostępny, laboratoria oferują skorzystanie z dogodnych rat i różnych form płatności. Jedna z najpopularniejszych opcji to tzw. MediRaty, które są celową pożyczką o niskim oprocentowaniu.

Dostępne są też inne sposoby, np. odroczona płatność.

Wykonanie testu DNA na ojcostwo nie obciąża budżetu, a daje pewny i jednoznaczny wynik, który pozwala na podjęcie odpowiedzialnych decyzji, mających wpływ na życie całej rodziny.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA