Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz - czy to możliwe?
 

Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz – czy to możliwe?

ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz

Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz to temat, który nie jest tak prosty, jak się z pozoru wydaje. To czy można je uzyskać, zależy od okoliczności, jakie zachodzą. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia dotyczące alimentów wstecz.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jaka jest zasada dotycząca ustalenia ojcostwa a alimentów wstecz?

W pewnych okolicznościach możliwa jest sytuacja, kiedy przy narodzinach dziecka nastąpiło ustalenie ojcostwa, a alimenty wstecz zostały zasądzone w późniejszym czasie.

Otóż sąd może przyznać alimenty wstecz, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania. Są to najczęściej długi w formie kredytów lub pożyczek, które matka była zmuszona zaciągnąć, by np. opłacić leczenie, zaległe rachunki, a jej zła sytuacja finansowa nie pozwalała na to.

Każda taka okoliczność musi być dokładnie udowodniona, a alimentów można żądać tylko na 3 lata przed wniesieniem powództwa. Samotne wychowywanie dziecka nie jest wystarczającym argumentem do ich uzyskania.

Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz – jak wygląda sytuacja w przypadku późniejszego ustalenia ojcostwa?

Jaki związek ma późniejsze ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz? Bywa tak, że ojciec przez kilka lat nie wiedział o istnieniu dziecka, więc nie łożył na jego utrzymanie. Wszystkie koszty utrzymania pokrywała matka, a mężczyzna nie jest do tego zobowiązany, gdyż jego ojcostwo nie zostało prawnie potwierdzone w wyniku uznania dziecka lub sądowego ustalenia ojcostwa.

W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie ojcostwa, złożenie wniosku o alimenty i żądanie zwrotów poniesionych kosztów, czyli tzw. roszczenie regresowe, które należy się rodzicowi ponoszącemu koszty utrzymania dziecka.

Jest to zsumowana kwota pieniężna, która zdaniem rodzica została przez niego wydana. Kwota ta również może dotyczyć 3 lat wstecz, a jej przyznanie w dużej mierze zależy od przedstawionych dowodów, gdyż fakt samotnego wychowywania dziecka nie jest wystarczający.

Jaka jest rola badań DNA przy ustaleniu ojcostwa i alimentach wstecz?

By sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty wstecz przebiegła sprawnie, warto zdecydować się na  wykonanie badań DNA. Ich wynik jest jedynym niepodważalnym dowodem dla sądu, który skraca czas procesu i w dużej mierze zaoszczędza odpowiadania na osobiste pytania.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA