Badanie ojcostwa - testynaojcostwo - badania dna
 

Badanie ojcostwa

rodzaje badania ojcostwa

Badanie ojcostwa jest testem genetycznym, który jednoznacznie i pewnie wyklucza albo potwierdza ojcostwo. Może być przeprowadzony prywatnie (jeszcze w ciąży albo po urodzeniu dziecka) bądź do celów sądowych. W badaniu wykorzystywane są próbki z materiałem genetycznym badanych.

Badanie ojcostwa – na czym polega?

Pierwszy krok to pobranie próbek DNA od mężczyzny, dziecka i ewentualnie matki, których rodzaj zależny jest od rodzaju badania. Wykorzystywane są mikroślady, czyli np. zużyta guma do żucia, wymazy z wewnętrznej strony policzka, krew, płyn owodniowy lub kosmówka. Drugim krokiem jest ustalenie profili genetycznych, czyli tzw. „genetycznych odcisków palca”. Nazywane są tak, ponieważ każdy człowiek ma swój unikatowy profil, który dziedziczy po rodzicach. Trzecim krokiem jest porównanie ustalonych profili, żeby jednoznacznie określić ojcostwo.

Badanie ojcostwa – rodzaje

Badanie ojcostwa może być przeprowadzone w ciąży bądź po urodzeniu się dziecka (do celów prywatnych albo sądowych). Test w ciąży da się zrealizować już po 10. jej tygodniu. Specjalista pobiera wtedy krew matki (oraz izoluje z niej DNA dziecka) albo płyn owodniowy lub fragmenty kosmówki. Konieczne jest pobranie DNA także od kobiety i mężczyzny. Badanie ojcostwa wykonywane prywatnie, kiedy dziecko już się urodzi może być zlecone anonimowo, a do testu wystarczą próbki tylko mężczyzny i dziecka. Co więcej, próbki mogą być dowolne, czyli wymazy z policzka albo mikroślady. Test genetyczny do celów sądowych musi być wykonany z zachowaniem konkretnej procedury, a do wyniku trzeba dołączyć specjalną ekspertyzę.

Badanie ojcostwa – o czym mówi wynik?

Badanie ojcostwa jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwa, a więc rezultat testu pokazuje, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec badanego dziecka. Takie badanie może być wykonane tylko raz w życiu, by zyskać spokój i pewność na zawsze. Wiąże się to z tym, że DNA nigdy się nie zmienia, a ustalone jest już w życiu płodowym. Wynik badania ojcostwa zawsze będzie więc taki sam. Bez względu na rodzaj testu i użyte próbki, wynik jest też zawsze pewny.

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!Zobacz też: 

4.3/5 - (6 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA