Badania na ojcostwo w ciąży gwarantują całkowicie pewne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. To możliwe, bo analizowane w teście fragmenty DNA nie zmieniają się w ciągu życia. Próbki dziecka do badania można pobrać dwiema metodami: w czasie badań prenatalnych lub izolując jego DNA z krwi matki.
Na czym polegają badania na ojcostwo w ciąży?
Realizacja badań na ojcostwo w ciąży polega na pobraniu materiału DNA od dziecka, matki oraz mężczyzny, ustaleniu ich profili genetycznych, a później porównaniu ze sobą. Próbki dziecka mogą zostać pobrane jedną z dwóch metod. Pierwsza polega na pobraniu krwi matki oraz izolacji z niej DNA dziecka. Wtedy materiałem od kobiety jest także krew, natomiast od mężczyzny pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Próbkę dziecka można pozyskać również podczas badań prenatalnych, pobierając płyn owodniowy. Matka i mężczyzna mogą wtedy przekazać dowolny materiał ze swoim DNA, np. używaną maszynkę do golenia czy szczoteczkę do zębów. Rodzaj próbek nie ma znaczenia dla wyniku, który zawsze jest pewny i jednoznaczny.
Badania na ojcostwo w ciąży – kiedy je wykonać?
Decydując się na badania na ojcostwo w ciąży z krwi matki, test można wykonać już po 8. tygodniu ciąży. Jeśli próbka dziecka pobierana jest w czasie badań prenatalnych – po 15. tygodniu ciąży.
Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka warto wykonać w przypadku każdej niepewnej sytuacji.
Dzięki temu szybciej można uregulować sytuację prawną (np. wtedy, gdy mężczyzna nie wie, czy powinien uznać dziecko) i emocjonalną.
Co więcej, pewność co do ojcostwa zmniejsza stres, pozytywnie wpływając na samopoczucie matki i dając jej więcej radości z tego szczególnego czasu.
Badania na ojcostwo w ciąży – o czym mówi wynik?
Rezultat badania na ojcostwo w ciąży wskazuje na to, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Wynik jest pewny i jednoznacznie wyklucza bądź potwierdza ojcostwo – tak samo jak testu wykonywanego po narodzinach. Analizowane fragmenty DNA są identyczne już od poczęcia, a co więcej laboratorium porównuje unikalne dla każdego człowieka profile genetyczne. Badanie na ojcostwo wystarczy wykonać tylko raz, by mieć pewność już na całe życie.
Zobacz też:
Aktualizacja 25 kwietnia 2018 r.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!