Wynik testu ojcostwa – jak wygląda?

wynik testu ojcostwa, negatywny wynik testu na ojcostwo

Za pomocą testu na ojcostwo można uzyskać wynik potwierdzający lub wykluczający pokrewieństwo badanego mężczyzny z badanym dzieckiem. I jest to informacja zawsze pewna i jednoznaczna, ważna na całe życie. O to jak wygląda wynik testu na ojcostwo zapytaliśmy Krajowe Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA. 


REKLAMA


Po zakończeniu analizy pacjent otrzymuje dokument, na którym znajdzie takie elementy jak: profile genetyczne badanych, słowna interpretacja wyniku oraz podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających test.

Wynik testu ojcostwa – profile genetyczne

Profil genetyczny to zestaw wszystkich uwzględnionych w badaniu markerów genetycznych, czyli konkretnych fragmentów DNA. Jest on unikalny dla każdego uczestnika testu, jednak w profilach osób, które są ze sobą spokrewnione można wyróżnić pewne cechy wspólne. Wynika to z tego, że dziecko dziedziczy DNA w całości po swoich rodzicach – w 50% po matce i w 50% po ojcu. Właśnie dlatego porównanie profili pozwala ustalić czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.

Wynik testu ojcostwa zawiera wykaz wszystkich badanych markerów. Są one opisane za pomocą 2 liczb – po jednej od każdego rodzica. Żeby ojcostwo zostało potwierdzone, jedna z tych liczb u ojca i dziecka musi być więc taka sama. Jeśli przynajmniej w 4 miejscach liczby te są inne, wtedy ojcostwo zostaje wykluczone. Dzięki obecności profilu genetycznego na wyniku testu ojcostwa pacjent widzi, na jakiej podstawie laboratorium wydało taki, a nie inny rezultat.

Przykładowy wynik testu potwierdzający ojcostwo

wynik testu ojcostwa, negatywny wynik testu na ojcostwo

Wynik testu ojcostwa: analiza statystyczna i słowna interpretacja

Nie wystarczy samo ustalenie profili genetycznych, aby można było wydać wynik testu na ojcostwo. Trzeba pamiętać, że wyraża on procentowe prawdopodobieństwo z jakim konkretne osoby mogą być ze sobą spokrewnione. Do obliczenia tego prawdopodobieństwa służy analiza statystyczna, wykonana przy pomocy specjalnego oprogramowania. Laboratorium dokonuje również słownej interpretacji otrzymanego wyniku, oto przykład:

wynik testu ojcostwa, negatywny wynik testu na ojcostwo

Przykładowy wynik testu na ojcostwo możesz znaleźć też TUTAJ 

Wynik testu ojcostwa: 24 markery DNA

Wybierając test oparty na analizie 24 markerów genetycznych pacjent otrzymuje zawsze pewny wynik. Takie poszerzone badanie jest ważne jeśli uczestniczą w nim tylko dwie osoby (dziecko i jego potencjalny ojciec). Analiza 24 markerów zmniejsza ryzyko otrzymania niejednoznacznego wyniku, a co za tym idzie, konieczności uczestniczenia w badaniu matki dziecka, celem ostatecznego ustalenia ojcostwa. Czytaj więcej o 24 markerach DNA

Analiza 24 markerów DNA to obecnie złoty standard.

Anonimowy test na ojcostwo czy z danymi osobowymi

W pierwszym przypadku zleceniodawca nie podaje danych osobowych osób biorących udział w teście. Zarówno w dokumentach zlecenia badania, jak i na wyniku figurują one jako „DOMNIEMANY OJCIEC” i „DZIECKO”. W taki sam sposób opisane zostają próbki. W drugim przypadku zleceniodawca wypełniając dokumenty niezbędne do wykonania testu podaje imiona, nazwiska, pesele i daty urodzenia wszystkich badanych osób. Może być jednak spokojny o ich bezpieczeństwo, wszystkie informacje o pacjentach są ściśle chronione.

Wynik testu ojcostwa – jakie informacje znajdują się na dokumencie?

  • Profile genetyczne osób badanych
  • Wynik analizy statystycznej
  • Słowna interpretacja wyniku
  • Podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających test


Tekst powstał we współpracy z Krajowym Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA, www.centrumdna.pl

wynik testu ojcostwa, negatywny wynik testu na ojcostwo


Zobacz też:

5/5 - (6 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA