Jakie są wady bezstresowego wychowania? ❎ 5 najważniejszych

jakie sa wady bezstresowego wychowania, wady bezstresowego wychowania

Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego, co najlepsze, dlatego też wiele par decyduje się na bezstresowe wychowanie dziecka. Czy maluch naprawdę powinien zostać całkowicie pozbawiony stresu, który jest czymś naturalnym w życiu każdego człowieka? Sprawdź, czy bezstresowe wychowanie nie zaszkodzi twojemu dziecku. ⏩ Poznaj wady bezstresowego wychowania.

1. Nieprzystosowanie do realiów życia

Stres jest czymś naturalnym w życiu człowieka. Sytuacje stresowe pojawiają się już na etapie edukacji w szkole, a studia i szukanie pracy to czas, gdy stres towarzyszy nam niemal codziennie.

Każdy człowiek powinien umieć go na swój sposób zwalczać i nie dopuszczać do tego, by stres przejmował kontrole nad życiem. Chronienie dziecka przed stresem może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko w dorosłym życiu nie będzie umiało sobie radzić.

⏩ To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo – czy wychowuję swoje dziecko?

2. Brak wyraźnie postawionych granic

Prawidłowy rozwój dziecka, wymaga wyznaczenia granic i postawienia przed maluchem norm, których należy przestrzegać. Normy te powinny być dostosowane do wieku i indywidualnej dojrzałości dziecka.

Granice wyznaczane przez rodziców dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, w jego oczach rodzice stają się osobami zapewniającymi opiekę. Poprzez stawianie granic uczymy też dziecko odróżniać dobro od zła.

3. Postawa egocentryczna

Bezstresowe wychowanie, sprzyja temu, by dziecko zmieniło się w małego egoistę. Egocentryzm z pewnością nie minie dziecku w wieku dojrzewania, a znacznie się pogłębi. Brak empatii, nieposzanowanie cudzych poglądów to postawy, które utrudnią dziecku normalne funkcjonowanie i zawarcie przyjaźni w grupie rówieśniczej.

4. Postawa roszczeniowa

Dziecko wychowywane bezstresowo nabierze przekonania, że wszystko mu się należy. W dorosłym człowieku wychowanym w ten sposób będzie można od razu zauważyć zawyżone oczekiwania wobec świata.

Postawa roszczeniowa z pewnością nie ułatwi młodemu człowiekowi radzenia sobie podczas studiów, ani szukania pracy. Będąc roszczeniowym, dziecko nie zaskarbi sobie też sympatii nauczycieli i uczniów w szkole, co utrudni mu funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

5. Agresja i impulsywność

Zdecydowanie najgorsze, a zarazem najczęściej występujące, konsekwencje bezstresowego wychowania. Dziecko żyjące w przekonaniu, że wszystko może ujść mu na sucho, nie będzie miało oporów przed uderzeniem słabszego od siebie rówieśnika, zniszczeniem jakichś przedmiotów czy obrażeniem starszej osoby.

Maluch, który w przedszkolu lub w szkole zetknie się z osobami, którym będzie musiał się podporządkować, z pewnością wykaże się agresją.

⏩ Poczytaj też: Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA