Wynik testu na ojcostwo jest zawsze pewny. Bez względu na to, czy badanie odbędzie się po urodzeniu dziecka czy jeszcze w czasie ciąży, informacje, których dostarczy rodzicom będą w pełni wiarygodne. Test na ojcostwo w ciąży daje też wiele możliwości jeśli chodzi o rodzaj próbek, które można w nim wykorzystać. Do badania z powodzeniem nada się krew pobrana od matki, płyn owodniowy, czy niewielki wycinek kosmówki. Lista próbek mogących posłużyć za źródło DNA ojca jest jeszcze dłuższa.
Jak zajrzeć w DNA dziecka?
Chcąc mieć wgląd w DNA dziecka jeszcze przed jego narodzinami wystarczy pobrać od matki próbkę krwi. Około 4 tygodnia od zapłodnienia płodowe DNA przenika przez ściany łożyska do krwioobiegu ciężarnej i w nim pozostaje już do zakończenia ciąży. Po 10 tygodniu płodowego DNA jest na tyle dużo (ok. 10%), że z powodzeniem można go stamtąd wyizolować, zbadać i dowiedzieć się, kto jest ojcem dziecka. Materiał genetyczny nienarodzonego potomka znajdziemy ponadto w płynie owodniowym, a dokładnie w jego złuszczającym się naskórku, który miesza się z otaczającymi płód wodami płodowymi. I wreszcie DNA płodu znajdziemy w kosmówce, czyli błonie płodowej, która z czasem przekształca się w łożysko.
Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży – hit czy kit?
Jak wygląda badanie ojcostwa w ciąży?
Uczestnicy nie muszą przychodzić na badanie na czczo, ani czynić żadnych innych przygotowań. Podczas wizyty w placówce medycznej od matki i ojca pobierana jest krew (jak do standardowej morfologii), płyn owodniowy lub fragment kosmówki. Dwie ostatnie próbki zawsze pobiera osoba posiadająca duże doświadczenie, dlatego też jest to całkowicie bezpieczne. Za próbkę do testu od ojca może ponadto posłużyć wymaz z wewnętrznej strony policzka lub dowolny mikroślad, czyli przedmiot, na którego powierzchni może być obecne jego DNA. Kosmówkę i płyn owodniowy, oprócz badaniu na ojcostwo, poddaje się też analizie na obecność popularnych wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Turnera. Wynik badania otrzymuje się szybko, już po ok. 10 – 15 dniach.
Polecamy: Test ojcostwa – w ciąży czy po porodzie?
Dla testu na ojcostwo wiek nie gra roli – DNA i jego właściwości
DNA człowieka jest unikalne i nie zmienia się przez całe jego życie. Materiał genetyczny otrzymujemy po rodzicach — połowę od matki i połowę od ojca. To właśnie dzięki tym cechom genomu ludzkiego jesteśmy w stanie porów-nać DNA dziecka z DNA potencjalnego ojca i jednoznacznie określić czy istnieje między nimi biologiczne pokrewieństwo. Możemy to zrobić w dowolnej chwili – gdy dziecko ma 2 dni, 2 miesiące, 5 lat, a nawet wtedy, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki. Niezależnie od tego, z której części ciała pobralibyśmy DNA, będzie ono również wszędzie takie samo. Identyczne DNA znajdziemy w swoich cebulkach włosowych, naskórku czy szczoteczce do zębów.
Popularne artykuły:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!