Jeśli mężczyzna nie ma pewności, czy jest ojcem dziecka, może spróbować zaprzeczenia ojcostwa. Jednak, aby do tego doszło, należy przedstawić przed sądem dowody. Niezbitym dowodem będzie test DNA, który jednoznacznie potwierdzi lub rozwieje wątpliwości mężczyzny. Jeśli test wykaże, że nie jest on ojcem dziecka, to będzie to podstawa do sądowego zaprzeczenia ojcostwa.
Tego dowiesz się z artykułu:
• Jakie dokumenty trzeba dołączyć do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?
• Czy test na ojcostwo zaprzeczy ojcostwu?
• Kiedy można zaprzeczyć ojcostwo?
Jakie dokumenty trzeba dołączyć do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?
Aby zaprzeczyć ojcostwo, trzeba udowodnić przed sądem, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka. Oznacza to, że trzeba przed sądem przedłożyć dokumenty do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa oraz dowody. Można do tego wykorzystać następujące dowody:
• Wynik badania genetycznego (testu na ojcostwo) – jest to jedyny dowód jednoznacznie potwierdzający lub zaprzeczający ojcostwo
• Wiadomości SMS, e-mail czy z innych komunikatorów
• Zdjęcia i filmy
• Zeznania świadków
W wielu przypadkach wiadomości, zdjęcia czy zeznania są niewystarczające, więc sąd i tak kieruje na badania genetyczne. Za takie badania na ojcostwo ze skierowania z sądu najczęściej płacą tak czy siak strony.
Czy test na ojcostwo zaprzeczy ojcostwu?
Genetyczny test na ojcostwo jest najważniejszym dokumentem do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Znacznie przyspieszy on proces sądowy. Na badania DNA może skierować również sąd po przeanalizowaniu innych dowodów, ale wydłuży to czas postępowania.
Jeśli test na ojcostwo zostanie wykonany przed procesem sądowym, to proces może trwać nawet jedną rozprawę. Pozwoli to także na zmniejszenie kosztów postępowania sądowego.
Kiedy można zaprzeczyć ojcostwo?
Jeśli minie rok od momentu dowiedzenia się przez mężczyznę, że dziecko nie pochodzi od niego, to możliwe jest wyłącznie złożenie wniosku do prokuratora. Można to zrobić tylko, jeśli istnieją przesłanki dotyczące tego, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna.
Przed złożeniem wniosku do prokuratora warto wykonać test DNA na ojcostwo, ponieważ jest to jednoznaczna przesłanka do zaprzeczenia ojcostwa. W takiej sytuacji prokurator najczęściej składa pozew i rozpoczyna się postępowanie sądowe.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!