Kto dziedziczy spadek?

kto dziedziczy spadek

Napisanie testamentu musi być dokładne i przemyślane, aby spadek na pewno trafił w ręce właściwych osób. Często w przypadku przepisania spadku poddaje się wątpliwości pokrewieństwo np. dzieci z ojcem, czy dziadka z wnukami. Aby tego uniknąć, najlepiej jest zweryfikować pokrewieństwo przed napisaniem testamentu, aby spadek trafił we właściwe ręce i nie było wątpliwości, kto dziedziczy spadek. Kto dziedziczy spadek?

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto dziedziczy spadek?

Jeśli nie ma testamentu, mówimy o dziedziczeniu ustawowym. W kodeksie cywilnym mamy 5 grup spadkobierców. Osoby z dalszej grupy dziedziczą, gdy nie ma spadkobierców z wcześniejszej.

  1. Małżonek i dzieci spadkodawcy lub ich potomkowie (do równego podziału, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż ¼ spadku);
  2. Małżonek, rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa (małżonek i rodzice po ½ spadku);
  3. Dziadkowie lub ich potomkowie (dziadkowie po ¼ spadku);
  4. Pasierbowie (tylko, gdy są sierotami);
  5. Gmina zamieszkania spadkodawcy w Polsce (w przypadku braku spadkobierców).

Co zrobić przed przepisaniem testamentu?

Przepisanie spadku jest bardzo istotne, więc trzeba dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Trzeba mieć przede wszystkim pewność, że spadek odziedziczy właściwa osoba. Takie wątpliwości pojawiają się dość często.

Warto więc sprawdzić, czy jesteście spokrewnieni, ponieważ dzięki temu pozbędziesz się wątpliwości i upewnisz w swojej decyzji. Jeśli uzyskamy pewność, to spadek trafi do właściwych osób i nie będzie wątpliwości co do tego, kto dziedziczy spadek.

Czy to moja rodzina?

Jeśli podczas sporządzania testamentu zacząłeś się zastanawiać, czy Twój spadek odziedziczy na pewno spokrewniona z Tobą osoba, to powinieneś wykonać badania genetyczne.

Dzięki nim wyzbędziesz się wątpliwości i zyskasz pewność co do tego, kto otrzyma Twój majątek.

Dzięki testom DNA można sprawdzić nie tylko ojcostwo, ale także np. pokrewieństwo dziadka z wnuczkiem czy wujka z siostrzeńcem.

Wynik badań genetycznych jednoznacznie stwierdzi, czy badane osoby są rodziną. Metoda badania zostanie dobrana indywidualnie w laboratorium w zależności od płci badanych i dostępnych członków rodziny.

Próbką do takiego badania genetycznego przykładowo może być:

  • Smoczek dziecka;
  • Włosy z cebulkami;
  • Maszynka do golenia;
  • Niedopałek papierosa;
  • Szczoteczka do zębów;
  • Czapka;
  • Inhalator;

Badanie to warto wykonać, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Pewność co do osoby, która przejmie nasz majątek, jest bardzo ważna podczas sporządzania testamentu. Dzięki testom DNA spadek trafi do właściwych osób, którym naprawdę się on należy. Nie będzie także wątpliwości dotyczących tego, kto dziedziczy spadek.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA