Wiele osób wykonujących testy na ojcostwo decyduje się pobrać próbki samodzielnie. Ich przygotowanie nie jest niczym skomplikowanym, wystarczy postępować zgodnie z załączoną do zestawu instrukcją. Można przekazać też takie materiały jak włosy, szczoteczka do zębów, patyczek z loda. Zleceniodawcy bardzo często zastanawiają się jednak nad trwałością pobranych materiałów. Jak długo próbka DNA nadaje się do badania? Czy mijający czas może jakoś wpłynąć na jej jakość? ✅ Sprawdź!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy próbka DNA ma termin ważności?
- Jakie próbki są najlepsze do testu na ojcostwo?
- Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo?
- Co zrobić po zanieczyszczeniu próbki DNA?
Test na ojcostwo – bezpłatna konsultacja. Formularz umówienia badania.
Niniejszy formularz przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wystarczy że podasz swoje dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w sprawie testu na ojcostwo. Konsultacja jest w 100% bezpłatna.
Czy próbka DNA ma termin ważności?
Nie da się jednoznacznie określić, po jakim czasie materiały z DNA będą nadawały się do analizy.
DNA ulega oczywiście procesom degeneracyjnym, związanym np. z promieniowania UV. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie próbek. Większość laboratoriów genetycznych zaleca też, aby próbki wysłać jak najszybciej, tj. najpóźniej 2-3 dni po pobraniu.
Czasem zdarza się jednak, że klient z różnych powodów nie może wysłać próbek do laboratorium od razu po pobraniu. Na szczęście nie ma takiej konieczności, ponieważ DNA, które znajduje się na wymazówkach, szczoteczce do zębów czy w cebulkach włosowych jest wyjątkowo trwałe.
✅ Bywa i tak że próbki badane są nawet po kilkunastu-kilkudziesięciu latach. Doświadczone laboratoria, pomimo upływu czasu, potrafią z nich otrzymać profil genetyczny konkretnej osoby, a następnie wydać pewny wynik.
Jakie próbki są najlepsze do testu na ojcostwo?
Wymaz z policzka, włosy, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, patyczek z lizaka – każda próbka jest tak samo dobra. A to dlatego, że wszędzie znajduje się potrzebne do badania DNA.
Poczytaj więcej na temat próbek: Z tych próbek można wykonać badanie DNA
Wymazy z wewnętrznej strony policzka pobiera się przy pomocy sterylnych wymazówek. Zastanawiasz się pewnie, co to takiego? Wyobraź sobie zwykły patyczek do czyszczenia uszu, tyle że dłuższy i owinięty bawełną tylko po jednej stronie. Tak właśnie wygląda wymazówka.
⏩ Do badania na ojcostwo możesz więc przekazać to, co wygodnie Ci zebrać. Możesz zdecydować się na wymazy lub próbki dyskretne – dla analizy i wyniku nie ma to żadnego znaczenia!
Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo?
Po pobraniu wymazów, co jest w rzeczywistości banalnie łatwe, umieszcza się je z powrotem w opakowaniu i odkłada w suche, zaciemnione miejsce. W podobny sposób postępuje się z pozostałymi próbkami, np. szczoteczką do zębów, maszynką do golenia czy chusteczką z katarem.
Po ich zebraniu można umieścić je w czystej, papierowej kopercie, a potem trzymać aż do wysyłki z dala od nadmiaru światła i wilgoci.
Jedyną rzeczą, o której osoba pobierająca próbki musi jeszcze tylko pamiętać jest to, aby nie miały one kontaktu z inną niż badana osobą lub z jakąś niesterylną nawierzchnią. A co jeśli przez drobną nieuwagę wyśle się do badania DNA na ojcostwo zabrudzoną próbkę?
Co zrobić po zanieczyszczeniu próbki DNA?
⏩ Istnieją laboratoria, w których próbki objęte są gwarancją. Pacjentowi przysługuje wtedy prawo do bezpłatnej analizy kolejnej próbki, gdyby laboratorium uznało, że pierwsza jest zbyt słabej jakości i nie nadaje się do badania.
A czy laboratorium wykorzystuje zanieczyszczoną próbkę? Co w sytuacji, gdy znajduje się na niej DNA np. dwóch osób? Wiarygodne laboratorium poprosi o ponowną próbkę. Zobaczy bowiem, że materiał genetyczny pochodzi od dwóch osób i badanie nie jest możliwe. Nie ma się więc czego obawiać.
Poczytaj więcej: Całowanie przed testem na ojcostwo – czy wpłynie na wynik?
Reasumując, laboratoria genetyczne wykonują testy na ojcostwo na podstawie wielu różnych próbek, które nie mają tak naprawdę terminu ważności. Wszystkie są tak samo dobrym i trwałym nośnikiem DNA, potrzebują jedynie odpowiedniego przechowywania. Na pewno warto korzystać też z usług takich laboratoriów, w których próbki objęte są gwarancją.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!