Całowanie przed testem na ojcostwo – czy wpłynie na wynik?
 

Całowanie przed testem na ojcostwo – czy wpłynie na wynik?

Całowanie przed testem na ojcostwo – czy wpłynie na wynik?

Długi i namiętny pocałunek tuż przed pobraniem wymazu do testu na ojcostwo? Być może zastanawiasz się, czy wpłynie na wynik, czy w jakiś sposób go zmieni albo zafałszuje… Tak naprawdę – jeśli wybierzesz pewne laboratorium – nie ma żadnych obaw.

Spis treści:

Czy całowanie przed testem na ojcostwo wpłynie na wynik?

W czasie długiego i namiętnego pocałunku następuje wymiana śliny między dwiema osobami. To mogłoby oznaczać, że materiał genetyczny jednej osoby znajdzie się w jamie ustnej tej drugiej… Co więc w sytuacji, jeśli po całowaniu będą pobrane wymazy z policzka do badania na ojcostwo?

Tak naprawdę nie ma to żadnego wpływu na wynik badania. Może się co najwyżej zdarzyć, że obecna będzie mieszanina DNA, co laboratorium zauważy od razu (będą widoczne dwa różne profile DNA – a każdy ma swój unikalny i niepowtarzalny).

Jak w takiej sytuacji postępuje pewne laboratorium? Zgłasza po prostu konieczność ponownego pobrania – nie kontynuuje analizy na zanieczyszczonej próbce. Aby badanie było możliwe, wymaz musi zawierać DNA tylko jednej osoby.

Co jeszcze warto wiedzieć? Tak naprawdę test na ojcostwo z wymazu nie jest robiony ze śliny. Wykorzystuje się nabłonek znajdujący się na wewnętrznej stronie policzka.

Czy można sfałszować wynik testu na ojcostwo?

Wiesz już, że długi i namiętny pocałunek nie wpłynie na wynik testu na ojcostwo – może co najwyżej spowodować konieczność pobrania wymazu raz jeszcze. Także jedzenie, picie, żucie gumy, palenie papierosów czy jakiekolwiek inne zanieczyszczanie jamy ustnej przed pobraniem nie ma wpływu na wynik. Laboratoria proszą, aby ok. godzinę wcześniej tego nie robić właśnie ze względów praktycznych – żeby próbka nadawała się do analizy.

A co z takimi czynnikami jak infekcja, choroba przewlekła, ciąża, alkohol, narkotyki, stosowanie leków? One również nie mają żadnego wpływu na wynik testu na ojcostwo! W tym badaniu analizuje się DNA, które jest niezależne od czynników zewnętrznych.

To może Cię zainteresować: Testy na ojcostwo – czy wypity alkohol może wpłynąć na wynik?

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Jeśli wybierzesz wiarygodne laboratorium – tak, jest pewny (pamiętaj również, że próbki muszą pochodzić od odpowiednich osób). A co wpływa na wiarygodność laboratorium? Najważniejsze są:

  • akredytacja PCA i posiadane certyfikaty,
  • wysokiej jakości odczynniki wykorzystywane do analizy,
  • stosowanie rygorystycznych procedur bezpieczeństwa (np. powtórne wykonywanie badania, gdy wynik wskaże na wykluczenie ojcostwa),
  • doświadczenie w realizacji badań genetycznych.

Poczytaj więcej: Akredytacja PCA – co oznacza dla pewności testu na ojcostwo?

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA