Analiza statystyczna na wyniku testu ojcostwa – czy jest konieczna?

Metoda genetyczna wykorzystywana w testach na ojcostwo

Niektóre laboratoria genetyczne na wynikach testów ojcostwa przedstawiają również profile genetyczne badanych osób i wynik zaawansowanej analizy statystycznej. Inne z kolei informują jedynie, jaki jest rezultat samej analizy (potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa), nie wspominając nic o prawdopodobieństwie. Czy zatem rezultat zaawansowanej analizy statystycznej rzeczywiście jest konieczny?

Główny cel analizy statystycznej to pozyskanie jak największej wiedzy z dostępnych danych –w tym wypadku profili genetycznych badanych osób. Uzyskuje się je podczas tzw. rozdziału elektroforetycznego. Profil genetyczny to nic innego jak informacja, jakie wersje allei znajdują się w danych loci.

Każdy z nas ma swój indywidualny profil genetyczny …

Każdy człowiek ma swój niepowtarzalny układ alleli. Niemniej jednak ze względu na to, że materiał genetyczny, jakim dysponujemy jest odziedziczony po rodzicach można wykazać pewne zbieżności w tym zakresie, które pozwalają na ustalenie pokrewieństwa.

Analiza statystyczna w dużym skrócie polega na porównaniu profili genetycznych dziecka oraz ojca lub ojca i matki oraz wykonaniu serii obliczeń statystycznych. Ich celem jest z kolei ustalenie, jakie jest prawdopodobieństwo, że osoby, które poddały się badaniu są ze sobą spokrewnione.

Wynik analizy statystycznej podstawą do rozszerzenia badania

Wiarygodny wynik badania na ojcostwo to taki, który wyklucza je ze 100% pewnością lub potwierdza z prawdopodobieństwem powyżej 99.9999%. Zdarza się tak, że pomimo uzyskania pełnych profili genetycznych badanych osób rezultat analizy statystycznej wskazuje na nieco niższe prawdopodobieństwo. To z kolei stanowi sygnał o konieczności rozszerzenia badania np. o kolejne markery lub włączenia do badania matki (jeśli test realizowany jest tylko na podstawie próbki pobranej od ojca i dziecka).

Ryzyko konieczności rozszerzenia analizy, jej ponowienia lub włączenia do testu matki można zminimalizować badając od razu 24 markery (zamiast 16). Obecnie najszerszy zakres na rynku to badanie 34 markerów DNA.


Zobacz też:  

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA