Jaki wynik badania DNA na ojcostwa można uzyskać!?
 

Jaki wynik badania DNA na ojcostwa można uzyskać!?

procedura ustalenia ojcostwa
Nie wiem jak Wy, ale ja mam wrażenie, że ostatnimi czasy zapanował jakiś boom na badania ojcostwa. Zastanawiam się czy jest to spowodowane coraz większą rozwiązłością seksualną kobiet, a może po prostu mężczyźni chcą być pewni wierności swojej partnerki?
.
Na forach bardzo często pojawiają się dylematy mężczyzn poddających w wątpliwość swoje biologiczne ojcostwo. Czasem jednak na tych obiekcjach się kończy, bo człowiek albo boi się poznać prawdę albo nie wie co zrobić.  Niemniej jednak coraz więcej mężczyzn ma świadomość wykonania testów DNA na ojcostwo, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Każdy przecież chce mieć napisane czarno na białym czy jest biologicznym ojcem swojego dziecka.
.

Badanie na podstawie grup krwi

Jeszcze do niedawna ojcostwo ustalało się na podstawie porównania grup krwi oraz zeznań świadków. O ile na podstawie grup krwi można wstępnie wykluczyć ojcostwo, o tyle nigdy nie można go potwierdzić. Na świecie przecież żyje miliony ludzi z taką samą grupą krwi więc jak zidentyfikować czy dany mężczyzna rzeczywiście jest biologicznym ojcem dziecka? Grupy krwi nie są unikalne dla pojedynczego osobnika, dlatego też według mnie, wykorzystanie tej metody przy ustalaniu ojcostwa mija się z celem. Poza tym warto zaznaczyć, że w laboratorium analitycznym mogło dojść do pomyłki, czyli błędnego oznaczenia grupy krwi. Poniżej przedstawiam tabelkę w której pokazane jest jak dziedziczymy grupę krwi.

badanie DNA na ojcostwo z grupy krwi
Źródło: www.pewnytato.pl
.

Test na ojcostwo na podstawie analizy DNA

Obecnie chyba nie ma skuteczniejszej metody weryfikacji biologicznego ojcostwa niż badania DNA.  W momencie zapłodnienia dziecko otrzymuje nowy, unikalny kod genetyczny (zestaw liczb). Według definicji dziedziczenia opracowanej przez G. Mendla, każdy z nas otrzymuje dwie kopie materiału DNA – jedną dziedziczmy po matce, a druga po ojcu. Co to oznacza? Oznacza to, że badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, kiedy jego połowa kodu genetycznego zgadza się z odpowiednią połową kodu dziecka. Poniżej przedstawiam na przykładzie kilku markerów, jak wygląda wynik potwierdzający ojcostwo.

badanie DNA na ojcostwo
Wynik testu na ojcostwo jest pewny i jednoznaczny i nie pozostawia żądnych wątpliwości: potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%  lub wykluczenie ojcostwa określa się ze 100% pewnością.
.

Chyba nie ma wątpliwości, którą metodę warto wybrać – badania DNA jednoznacznie wskażą ojcostwo danego mężczyzny. Wystarczy wykonać jedno badanie w życiu, aby poznać prawdę 🙂


Zobacz też: 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA