Badanie DNA na ojcostwo pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Można wykonać je na podstawie dowolnej próbki. W jakim wieku można zrobić taki test?
Tego dowiesz się z artykułu:
- W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?
- Czy wiek ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
- Czy można zrobić test na ojcostwo po śmierci?
W jakim wieku można zrobić test DNA na ojcostwo?
Test DNA na ojcostwo to badanie, które można wykonać w każdym wieku – od drugiej doby życia dziecka lub nawet na etapie ciąży. DNA da się wyizolować z wymazu z policzka, z przedmiotów osobistych codziennego użytku, a nawet z próbki krwi ciężarnej kobiety (test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży).
Im wcześniej wykonany zostanie test ojcostwa, tym wcześniej zyskamy pewność co do pokrewieństwa dwóch badanych osób. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy chcemy wykorzystać wynik testu DNA jako dowód w sądzie, np. w sprawie o zaprzeczenie lub uznanie ojcostwa.
Czy wiek ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
Na wynik badania DNA nie ma wpływu wiek badanych osób. Materiał genetyczny, który posiadamy, jest bowiem identyczny w każdej komórce naszego ciała, niezależnie od momentu życia, w którym jesteśmy. Nasze DNA zostaje ustalone w momencie poczęcia, dlatego też wynik testu DNA będzie tak samo pewny dla rozwijającego się płodu, noworodka, dziecka, a także osoby dorosłej lub starszej.
Czy można zrobić test na ojcostwo po śmierci?
Badanie DNA na ojcostwo można wykonać także po śmierci badanej osoby. Aby to było możliwe, należy dostarczyć do laboratorium genetycznego tzw. mikroślady pochodzące od tej osoby.
Próbkę do badań może stanowić szczoteczka do mycia zębów, niedopałek papierosa lub zużyta maszynka do golenia. Z tych wszystkich przedmiotów da się wyizolować DNA, a następnie ustalić i porównać profile genetyczne dwóch osób – dziecka i domniemanego biologicznego ojca.
Próbki powinny być dobrze opisane. Aby wynik badania był wiarygodny, należy mieć jednak pewność, że dany przedmiot rzeczywiście należał do badanej osoby.
To może Cię zainteresować: Błędny wynik badania DNA – prawdziwe historie ku przestrodze…
Brak komentarzy, bądź pierwszy!