Syn nie jest podobny do ojca – co robić? Sprawdź!
 

Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

syn nie jest podobny do ojca

Gdy na świat przychodzi dziecko, naturalne jest, że wszyscy doszukują się w nim podobieństwa do rodziców. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy syn nie jest podobny do ojca? Podpowiadamy, jak sprawdzić biologiczne pokrewieństwo między dwoma osobami!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy podobieństwo zawsze oznacza pokrewieństwo?

Niektóre cechy fizyczne naszego ciała oraz twarzy są dziedziczone w układzie dwóch genów. Jedne z nich mogą być dominujące (silniejsze), a inne recesywne (słabsze). Dobrym przykładem jest kolor włosów.

Ponieważ jasne włosy są przekazywane przez geny recesywne, mogą one się pojawić zarówno u rodziców o jasnych włosach, jak i u par, u których jedno z rodziców (lub nawet oboje) ma włosy ciemne.

Jak to możliwe? Wystarczy, że dojdzie do połączenia dwóch recesywnych genów odpowiedzialnych za ten kolor włosów: jednego pochodzącego od matki i drugiego od ojca, a dziecko urodzi się jasnowłose. Z tego też powodu wygląd fizyczny nie zawsze musi iść w parze z pokrewieństwem biologicznym.

To może Cię zainteresować: Mój syn nie jest do mnie podobny. Czy na pewno jestem jego ojcem?

Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Jeśli dziecko nie przypomina pod względem wyglądu rodziców, może to być powodem wielu wątpliwości. W takiej sytuacji jedynym sposobem na to, by upewnić się co do pokrewieństwa, są badania genetyczne.

Jak potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo?

Genetyczne badanie na ojcostwo to jedyny sposób na to, by jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo między dwoma osobami. Badania te porównują profile genetyczne dwóch osób.

Test DNA na ojcostwo jest bardzo prosty – można go wykonać na podstawie wymazu z policzka lub za pomocą dostarczonych do laboratorium mikrośladów (np. przedmiotów osobistych codziennego użytku).

Jeśli wynik testu ojcostwa jest nam potrzebny do rozprawy w sądzie, najlepiej, by znalazły się na nim dane osobowe. Jeśli natomiast wykonujemy badanie do celów prywatnych, można zdecydować się na test DNA w formie anonimowej. Wynik otrzymuje się zwykle do 5-10 dni roboczych.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! ➡ NOWOŚĆ ⬅

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA