Ustalenie ojcostwa przez ojca - nie czekaj, zrób test!
 

Ustalenie ojcostwa przez ojca – nie czekaj, zrób test!

ustalenie ojcostwa przez ojca

Ustalenie ojcostwa przez ojca może odbyć się na kilka sposobów. Jeśli mężczyzna jest pewien więzów krwi z danym dzieckiem, może dobrowolnie uznać dziecko za zgodą matki w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się wątpliwości co do biologicznego ojcostwa. W takim wypadku przed ustaleniem ojcostwa przez ojca najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonanie testu DNA.

Tego dowiesz się z artykułu:

Ustalenie ojcostwa przez ojca – co zrobić, gdy masz wątpliwości?

Ustalenie ojcostwa przez ojca – test na ojcostwo to pewne rozwiązanie

Ustalenie ojcostwa przez ojca – sądowe ustalenie ojcostwa

Jak przebiega sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca?

Ustalenie ojcostwa przez ojca – co zrobić, gdy masz wątpliwości?

Ustalenie ojcostwa przez ojca, w momencie gdy nie jest się go pewnym to oznaka dojrzałości i odpowiedzialności 🦸. Jeśli zastanawiasz się nad ustaleniem ojcostwa, powinieneś mieć pewność, że z danym dzieckiem łączą się więzy krwi 🩸. Uznanie dziecka nie oznacza jedynie otrzymania praw wobec niego, ale przede wszystkim przyjęcie odpowiedzialności i obowiązków, np. w postaci płacenia alimentów. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto przeprowadzić badanie DNA 🧬, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. Dzięki temu raz na zawsze uwolnisz się od stresu i dręczących myśli – Czy to na pewno moje dziecko?

Ustalenie ojcostwa przez ojca – test na ojcostwo to pewne rozwiązanie

Przeprowadzenie testu na ojcostwo wydaje się konieczne, jeśli nie jesteś pewny swojego ojcostwa. Możesz wykonać badanie na ojcostwo w ciąży 🤰 (po 8 jej tygodniu) lub po narodzinach dziecka [1].

Przeprowadzenie badania przed przyjściem dzidziusia 👶 na świat i uzyskanie wyniku potwierdzającego ojcostwo pozwoli wcześnie unormować całą sytuację prawną i lepiej przygotować się do roli rodzica. Gdy nie ma możliwości ustalenia ojcostwa przez ojca podczas ciąży, można to zrobić od pierwszej doby ⏱ życia dziecka. Wynik badania w obu przypadkach jest wiarygodny i jednoznaczny.

Ustalenie ojcostwa przez ojca – sądowe ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa przez ojca może odbyć się na drodze sądowej 👨‍⚖. Jeśli jesteś pewny swoich więzów krwi z dzieckiem, ale matka nie wyraża zgody na dobrowolne uznanie dziecka, możesz rozpocząć procedurę sądową, w której jednoznacznym dowodem na ojcostwo są wyniki badań DNA 🔬 [2].

Z kolei, gdy masz wątpliwości co do pokrewieństwa z dzieckiem, przeprowadzenie badań na ojcostwo na drodze sądowej i otrzymanie wyniku potwierdzającego ojcostwo, potwierdzi słuszność Twojej decyzji o uznaniu dziecka. Natomiast wynik zaprzeczający ojcostwu może ochronić Cię przed płaceniem alimentów na dziecko, którego nie jesteś ojcem 💰.

Jak przebiega sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca?

Ustalenie ojcostwa przez ojca na drodze sądowej opiera się na badaniu DNA 🧪, w którym biorą udział dziecko, domniemany ojciec i matka. Za próbki do testu służą wymazy z policzka lub krew, które pobierane są w certyfikowanym laboratorium przy zachowaniu pełnej procedury sądowej [3].

Nie trzeba jednak czekać, aż sąd wyda zlecenie 📄 przeprowadzenia badania na ojcostwo. Możliwe jest wykonanie testu DNA do celów prywatnych, którego wyniki w sądzie mogą również stanowić dowód rozstrzygający w sprawie. W takim wypadku wystarczy zbadać tylko dziecko i mężczyznę, gdyż badanie wykonywane na 24 markerach lub ich większej liczbie nie wymaga udziału matki. W teście mogą być wykorzystane takie próbki jak, np. wymaz z policzka, szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia 🪒, smoczek. Warto podkreślić, że wynik badania jest równie pewny💯, jak badania sądowego [3].

ℹ Ustalenie ojcostwa przez ojca to poważna i odpowiedzialna decyzja ✅. Jeśli towarzyszą jej jakiekolwiek wątpliwości, należy uczynić wszystko, by się ich pozbyć. Test na ojcostwo to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Uzyskanie wiarygodnej i jednoznacznej odpowiedzi uwolni Cię od stresu i dręczących myśli.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  2. https://premium.testdna.pl/ustalenie-ojcostwa-przez-ojca/
  3. https://www.testdna.pl/sadowe_ustalenie_ojcostwa/

To może Cię zainteresować: Dochodzenie ojcostwa – jakich użyć metod?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA